Betonarme taşıyıcı sistemlerde güçlendirme yöntemlerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
The effect of space perception on users in ready-to-wear stores
  1. Tez No: 936417
  2. Yazar: MUHAMMET HÜSEYİN ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkemizde birçok yapı yeterli emniyete sahip değildir. Bu yapılar görünüş itibariyle ayakta kalsalar bile kullanım için güvenli değillerdir. Betonarme yapı elemanlarında, farklı tasarım hataları ve yapısal düzensizlikten dolayı birçok hasar meydana gelmektedir. Yapılan incelemelerde yapıların o dönemlerde gerekli mühendislik ve tasarım koşullarının sağlanamadığı görülmüştür. 1999 yılında yaşadığımız büyük deprem felaketinden sonra 2001 yılında ilk olarak yapı denetim kanunu çıkarılmıştır. Yaşanılan depremler hasar görmüş veya hasar görmeye yatkın olan yapıların eksik yönlerini ortaya çıkarırlar. Bu çalışmada depremde hasar görmüş ve imalat sürecinde yapılan hatalardan dolayı hasar gören betonarme kolon ve kirişlerinin onarım ve güçlendirme yöntemleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Deprem kaynaklı veya düşey yükler sebebiyle hasar görmüş olan betonarme yapılar çeşitli güçlendirme yöntemleriyle güçlendirilmektedir. Bu yöntemler iki ana başlık altında detaylandırılmıştır. Bunlar; Eleman ve sistem güçlendirmesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Eleman güçlendirme daha çok binanın kolon, kiriş, perde ve bağlantı bölgelerine uygulanan güçlendirme sistemidir. Genellikle bu yöntem binanın bütün olarak güçlendirmesine gerek duyulmayan zamanlarda uygulanır. Ayrıca bu yöntemde yapının rijitliğine katkısı, mimari olarak yapıyı bozmaması ve temele müdahale gerektirmemesi avantajları arasında yer almaktadır. Sistem güçlendirmesi ise yapının maruz kaldığı yatay yük taşıma kapasitesini artırarak, yapının maruz kaldığı burulma etkisini ortadan kaldırmayı hedefler. Sistem güçlendirmesi; dolgu duvarların güçlendirilmesi, betonarme çerçevelerin yerinde dökme perde duvar ile güçlendirilmesi, yapıya dış perdeler ekleyerek güçlendirme, betonarme sisteme yeni çerçeveler ekleyerek güçlendirme ve betonarme sistemin kütlesinin azaltılması olarak beş bölümde incelenecektir. Betonarme yapıların güçlendirilmesinde en çok kullanılan ve yaygın olan yöntemler betonarme mantolama, CFRP ve yerinde dökme perde duvar ekleme ile güçlendirmedir. Bu yöntemler maliyet, işçilik ve dayanım yönünden birbirlerinden üstünlük ve zafiyet göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many buildings in our country do not have sufficient safety. These structures are not safe for use even if they survive in appearance. Many damages occur in reinforced concrete structural elements due to different design errors and structural irregularities. Investigations have shown that the necessary engineering and design conditions were not met at that time. In 2001, after the great earthquake disaster we experienced in 1999, the building inspection law was enacted for the first time. Earthquakes reveal the deficiencies of structures that are damaged or prone to damage. In this study, repair and strengthening methods of reinforced concrete columns and beams damaged in earthquakes and damaged due to errors made during the manufacturing process are examined and compared. Reinforced concrete structures damaged by earthquakes or vertical loads are strengthened by various strengthening methods. These methods are detailed under two main headings. These are divided into two as element and system strengthening. Element strengthening is the strengthening system applied mostly to the columns, beams, curtains and connection areas of the building. Generally, this method is applied when there is no need to strengthen the building as a whole. In addition, the advantages of this method include its contribution to the rigidity of the building, not disturbing the architectural structure and not requiring intervention to the foundation. System strengthening, on the other hand, aims to eliminate the torsional effect that the building is exposed to by increasing the horizontal load carrying capacity of the building. System strengthening will be analyzed in five sections: reinforcement of infill walls, reinforcement of reinforced concrete frames with cast-in-place shear walls, reinforcement by adding external walls to the structure, reinforcement by adding new frames to the reinforced concrete system and reduction of the mass of the reinforced concrete system. The most commonly used and widespread methods for reinforcement of reinforced concrete structures are reinforced concrete sheathing, CFRP and retrofitting with cast-in-place shear walls. These methods have advantages and weaknesses in terms of cost, labor and strength.