Determining the main supply and maintanance points for gendarmerie general command
  1. Tez No: 136752
  2. Yazar: ALİ OSMAN YÜCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEROL BULKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yerleşim teorisi belirli bir araza veya bölge üzerinde operasyon, sabit ve nakliye maliyetlerini en aza indirmek veya toplam kan en fazlaya çıkarabilmek amacıyla alışveriş merkezi, itfaiye, fabrika, havaalanı, depo gibi hizmet birimleri için en iyi yerin seçimi ile ilgilidir. Network yerleşim problemleri, Başlıca n median ve n center olarak adlandırılan problemlerdir. Median problemi bir network üzerinde mevcut birimlerin en yakın mediana toplam ağırlıklı mesafelerini en aza indirmek amacı ile mevcut m adet tesise göre median diye adlandırılan n adet yeni tesisin yerîeşjirilmesidir. Bu tezde diğer yerleşim problemleri olan covering, n center ve warehouse yerleşim problemleri de mcelenmiştir. Ve bu tezde Jandarma Genel Komutanlığı ile ilgili bir gerçek hayat problemi belirlenen üç kriterin değişik alternatifleri ile n median fbrmatında GAMS programlama dili yardımıyla çözülmüştür. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Location theory is concerned with the problem of selecting the best location in a specified region for a service facility such as a shopping center, fire station, factory, airport, warehouse to minimize operation, overhead, fixed and transportation cost or maximize over all profit. The network location problems are principally those called n-median and n-center problems. The n-median problem is to locate n new facilities, called medians, on a network with respect to m existing facilities with vertex locations, so as to minimize a sum of weighted distances between each existing facility and a closest median. The other location problems; covering, n center and warehouse locations are also investigated in this thesis. And a real life problem about Gendarmerie General Command was solved with many alternatives of three criteria using n median format by gams in this thesis. vn