Acticity based costing implementation in a sanitaryware company
Bir vitrifiye işletmesinde aktivite bazlı maliyetlendirme uygulaması
  1. Tez No: 136764
  2. Yazar: UTKU KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu proje bir vitrifiye işletmesinde yapılmış bir Aktivite Bazlı Maliyetlendirme uygulamasını sergilemekledir.Tutarlı bir uygulama yöntemi izlemek için pek çok farklı metot incelenmiştir. Öncelikle aktiviteler tanımlanmış ve ürünlerden önce aktivite maliyetleri bulunmuştur. Aktivite maliyetlendirme tamamlandıktan sonra da bu veriler yardımıyla ürün maliyetlendirme yapılmıştır. Projenin sonunda ABC ve safha maliyetlendirme metodlannın sonuçlarının karşılaştırılması yapılmıştır. ABC ürün maliyetlerine daha iyi bir bakış, getirmektedir ve“hangi ürün hangi aktiviteyi tüketti”sorusunu da açıklar. Bu projenin amacı klasik maliyetlendirme sisteminin bazı zayıf noktalarını günışığına çıkarmak ve normalden aşağı ve yukarda maliyetlendirilen ürünleri gösteren S eğrisini elde etmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project presents an implementation of Activity Based Costing in a sanitaryware company. To follow a proper implementation roadmap, many different methodologies were analyzed. Activities are identified initially and activity costs were found before the product costing was done. After the activity costing was finished, products were costed by the help of these activity costs. A comparison of the results of ABC and process costing results was also presented at the end of the project. ABC provides a better insight of the product costs and it also explains,“which product consumes which activity”. The objective of this project is to highlight some weak points of traditional costing methods and obtaining an S-Curve that indicates the undercosted and overcosted products of the firm.