Inventory transfer policies for a single workstation with multiple objectives
Tek iş istasyonunda çok amaçlı envanter transfer politikaları
  1. Tez No: 136763
  2. Yazar: RAHİME SANCAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF SALUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu tez, bir iş istasyonu içinde bulunan stok alanları ile depodan oluşan bir üretim sistemini konu almaktadır. Mevcut sistemde, kutu ebatları ve her kutu içindeki parça miktarları tedarikçiler tarafından belirlenmektedir. İş istasyonunun ihtiyaç duyduğu tüm parçalar bu kutularla ana depodan iş istasyonundaki stok alanına taşınmaktadır. Ancak, bu kutular ve parça miktarları stok alanının kısıtlı olmasından dolayı uygun değildir. Ele alınan problem, kutu ebatlarının ve transfer büyüklüklerinin sınırlı bir stok alanına kutuların yerleştirilmesini sağlayacak şekilde belirlenmesidir. Bunu yaparken ana depodan iş istasyonuna yapılan taşımaların azaltılması ve talebin karşılanması da gerekmektedir. Transfer büyüklüklerini etkileyen en önemli faktör sınırlı stok alanı olarak ele alınmıştır. Diğer faktörler ise, taşıma sayılan, ortalama proses içi envanter miktarı ve kısmi taşıyıcı kullanım oranı olarak belirlenmiştir. Transfer büyüklüklerinin optimizasyonu yapılırken adım adım ilerleyen bir prosedür izlenmiştir. İlk olarak yeni kutular tasarlanmış ve kutu kapasiteleri belirlenmiştir. Her bir kutu-parça ikilisi için taşıma sayılan hesaplanmıştır. 0-1 Tamsayılı Programlama ve Çok Amaçlı 0-1 Tamsayılı Programlama modelleri kurulmuştur. Bu modellerden üç farklı üretim büyüklüğü için, 6 değişik sonuç elde edilmiştir. İkinci olarak, modeller yardımıyla elde edilen kutular sınırlı alanlara yerleştirilmiştir. Üçüncü adımda, ortalama proses içi envanter seviyelerini ve kısmi taşıyıcı kullanım oranını bulmak için bir simulasyon modeli oluşturulmuştur. Son adımda, alandan taşmalar, taşıma sayılan, ortalama proses içi envanter ve kısmi taşıyıcı kullanım oranı SMART tekniği ile değerlendirilmiş ve en iyi çözümü veren alternatif elde edilmiştir. En iyi alternatifin sonuçları ile mevcut sistem sonuçlan karşılaştınlmış ve elde edilecek gelişmeler verilmiştir. Anahtar sözcükler : Transfer Büyüklükleri, 0-1 Tamsayılı Programlama, Çok Kriterli Karar Verme, Sınırlı Stok Alanları,
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis deals with a production system which contains a store area within a single workstation, and a warehouse. In the current system, the sizes of the boxes and the number of parts in each box are determined by the suppliers, and all the necessary parts are carried in these boxes from the warehouse to the workstation. However, these sizes and box capacities are not appropriate because of store area limitations. The problem is to determine the box dimensions and transfer lot sizes so that the boxes fit in the store area, the number of part transportations from the warehouse to the workstation is minimized, and the demand is met. The main factor that affects the determination transfer lot sizes is the limited store area. The number of transportations, average work in process inventory and partial forklift utilization are the other factors. To optimize the transfer lot sizes, a stepwise procedure is proposed. Firstly, new boxes are designed and the capacities of boxes are determined. Then, the numbers of transportations for all part-box pairs are obtained. Binary Integer Programming and Multi Objective Binary Integer Programming models are built. Six different solutions are obtained for three different production batch sizes. Secondly, the boxes are allocated to the store area by using a software package. Thirdly, a simulation model is built to get the average WIP inventory and partial forklift utilization. Lastly, the surpluses from store areas, the number of transportations, the average WIP inventory, and partial forklift utilization factors are used to obtain the best solution by using Simple Multi Attribute Rating Technique. The results are compared with the current system and the improvements are discussed. Keywords : Transfer lot sizes, Binary Integer Programming, Multi Criteria Decision Making, Limited store areas