Süreye dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme: Finansal kiralama şirketinde uygulanması
Time driven activity based costing: An implementation in a financial leasing company
- Tez No: 601333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde yaşanan küreselleşme ve teknolojik gelişmeler ile birlikte hizmet sektörü de hızlı ve sürekli bir değişim ve gelişim göstermekte dolayısıyla çoğu sektörde olduğu gibi finans sektöründe de rekabet artmaktadır. Rekabetin en temel faktörlerinden maliyetlerin doğru belirlenmesi ve finansal kiralama şirketlerinin ürün çeşitliliği, bütçeleme ve fiyatlama gibi karar süreçlerine olumlu etki edecektir. Geleneksel maliyet sistemleri, direkt giderlerin ağırlıklı olduğu üretim koşullarında geliştirildiğinden şirket yöneticilerin karar alma süreçlerinde ihtiyaç duyduğu maliyet bilgisini eksiksiz ve doğru olarak sunacak nitelikte değildir. Bu ihtiyacı karşılamak için faaliyet tabanlı maliyet sistemi ve onun daha geliştirilmiş bir tekniği olan süreye dayalı faaliyet tabanlı maliyet sistemi geliştirilmiştir. SDFTM ile ilgili hem literatürde hem de pratikte birçok çalışmaya rastlanmakla birlikte finansal kiralama sektörüne konu detaylı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda; SDFTM sisteminin bir finansal kiralama şirketinde uygulanabilirliği tespit edilmeye çalışılacak ve elde edilen veriler ile geleneksel maliyet sisteminden elde edilen veriler karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the globalization and technological developments living today, the service sector is showing a rapid and continuous change and development.Therefore, as in most sectors, competition is increasing in the financial sector. The most important factors of competition will be the correct determination of costs and product leasing companies' decision making processes such as budgeting and pricing. Since traditional cost systems are developed in production conditions where direct costs are predominant, the company is not capable of presenting the cost information that managers need in decision making processes accurately and. To meet this need, the activity-based cost system and its more advanced technique, the time driven activity-based cost system, have been developed. Although there are many studies on time - driven activity - based costing both in literature and in practice, no detailed study on financial leasing sector is found.In our study, TDABC system applied to a leasing company to identify the applicability and findings of time driven ABC will be compared with data obtained from traditional cost systems.