İzmir içi ve yakın çevresindeki kayma zonlarındaki killerin mineralojisi
Mineralogy of clays in sliding zones around of İzmir
  1. Tez No: 136801
  2. Yazar: ELİF ÖZYEŞİLOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İzmir ve çevresinde yer alan farklı kaya birimlerinin kil oram yüksek bölümlerinden ve eklem takımları boyunca gelişmiş killerden örnekler alınarak kil tipleri ortaya konulmuştur. Kadifekale marnları, Atatürk Mahallesi andezitleri ve Narlıdere-Pınarbaşı şeylleri çalışmanın ana materyalleridir. Kayaçların indeks ve mühendislik özelliklerini etkileyen en önemli faktörlerden biri ayrışmadır. Kayaçların gerek yerinde ayrışma, gerekse tektonik aktivite ile ezilme ve parçalanma sonucunda oluşan kil mineralleri, hareketin gelişmesine kolaylık sağlamaktadır. Killi kesimlerde suyun tutulmasına bağlı olarak zeminde belirgin bir yumuşama ve direnç parametrelerinde belirgin bir azalma meydana gelmektedir. Bu özellik, suya doygun kil katmanlarının dayanımını azaltmakta ve bu seviyeleri kayma açısından hassas hale getirmektedir. İzmir İli'ndeki önemli heyelan alanlarından biri olan Kadifekale ve çevresinde bulunan kil oram yüksek marnlar, Atatürk mahallesi ve çevresindeki andezitlerde gözlenen eklem takımları boyunca gelişmiş ezilme zonlarındaki killer bunlara çok güzel örneklerdir. Kil tiplerinin belirlenmesi sonucunda, kil içeriği yüksek oluşuklar üzerine yapılacak olan binaların gerekli iyileştirmeleri yapılarak inşa edilmesi gerekmektedir. Kil oluşumlarının dikkate alınmadığı yerleşim alanlarında gelecekte ülke ekonomisini bile etkileyebilecek sonuçlarla karşı karşıya kalınması söz konusudur. Bu durum killerin önemini arttırmakta, incelenmesini gerekli kılmaktadır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, clay types taken from the clayey rich parts of different rock units and formed in the fracture zones, which are around of İzmir, are defined. Kadifekale marls, Osmangazi andesites and Narlıdere-Pınarbaşı shales are the main materials of this study. Weathering is one of the most important factors affecting the index and engineering properties of rocks. Clay minerals that occur as a result of both in-situ weathering and mashed by tectonic activity and disintegration supply easiness for developing the movement. In clayey parts, depends on holding of water a significant softening in soil and a significant decreasing in resistance parameters are occurred. This property decreases the strength of water-saturated clay layers and makes these levels sensitive in terms of sliding. Clayey rich marls, which are located, one of the important landslide areas around of Kadifekale, and the clays, which are formed in developed crashed zones through the fractures, are good examples that can be seen around Osmangazi andesites. As a result of defining the clay types, constructions that will be built on the clayey rich units must be built after doing necessary recovering. If the clay formation is not care of in settlement areas, in the future it is possible to come across some results that can be effect even the economy of the country. This situation increases the importance of clays and makes it necessary to examine. Ill