Özdirenç yönteminde sığ çalışmalarda kullanılan çeşitli dizilimlerin karşılaştırılması
Comparing various line-ups used in self resistivity method in shallow studies
- Tez No: 136803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmada özdirenç yöntemiyle sığ alanlardaki tabaka ayrımlılığım etkileyen parametre ve olayların araştırılması yapılmıştır. Bunun için Tam - Schlumberger ve Yarım - Schlumberger dizilim sistemleri ile yanal ve düşey yönlü araştırmalar temel alınmıştır. Bu elektrot dizilimleri kullanılarak elde edilen Tam, Sağ ve Sol Yarım - Schlumberger görünür özdirenç eğrileri birlikte değerlendirilerek ölçüleri ve tabaka ayrımlılığını etkileyen olaylar ve parametreler tartışümıştır.Düşey elektrik sondaj veri değerlendirmelerinde dönüşük özdirenç fonksiyonu temel alınırken yanal yönlü çalışmalarda görüntü kuramının ilkeleri kullanılmıştır. Yapılan kuramsal çalışmalar sonucunda düşey yönlü araştırmalarda yaran schlumberger elektrot dizilimi ile çalışmanın hataları azalttığı saptanmıştır. Görünür Özdirenç hesabında ortalamaya giren alanın Vı oranında azalmış olması temel etken olarak kabul edilebilir. Yanal yönlü araştırmalarda ise özellikle sağ - sol yarım schlumberger fark eğrilerinin oluşturulması sonucu uygun örnekleme aralığı kullanıldığında olası yapı yeri baklanda bilgi verdiği saptanmıştır. Sonuç olarak kuramsal çalışmalar, düşey yönlü çalışmalar yarım schlumberger, yanal yönlü çalışmalarda ise sağ - sol yarım schlumberger görünür özdirenç değerlerinin tabaka ayrımlılığını arttırdığı görülmüştür. Uygulama kolaylığı ile zaman açısından tam ve sağ ile sol yarım schlumberger elektrot dizilinılerinin birlikte kullanılmasının daha uygun olacağı önerilir. Böylece araştırılan derinlikteki tabakaların homojen ve tek düzeliği hakkında daha fazla bilgi sağlanabilir. Kuramsal sonuçlar Magnesia / AYDIN yöresinde yapılan arkeolojik çalışma ile sınanmıştır. Sınama sonucu yanal çalışmalarda iki yaran schlumberger görünür özdirenç eğrilerinin fark grafiğinden yanal yönlü yapı geçişleri hakkında bilgi sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research T aim to find the parameters and events effecting layer difference at shallow fields by resistivity method. In the light of this aim; I used the complete Schlumberger and half Schlumberger scale systems and lateral-vertical based studies. Complete and half Schlumberger resistivity curves obtained by using this electrode scales, are evaluated together and their measurements and the parameters and events effecting layer difference are discussed. Reflexive resistivity function is based while evaluating vertical electricity driling datas. In the lateral orientated studies, the principles of spectre theory is used. As a result of the theoretical studies, it is understood that using the half Schlumberger electrot scales lessens the errors in vertical orientated studies. 1/2 reduce of the area entered to the average in the resistivity calculation can be accepted as the main factor. In the lateral orientated researches, especially as a result of forming the right-left half Schlumberger distinction curves, if the appropriate sampling interval is used, it is understood that we can be informed about probable construction field. As a result; it is seen that theoretical studies increases the layer differences of resistivity datas of vertical orientated half Schlumberger and lateral orientated studies increases the layer differences of resistivity datas of right-left half Schlumberger. It is proposed that using complete and right, left and half Schlumberger electrot scales together is useful for the time spended and the easiness of application. By this way; there can be obtained more information about the simple and homogeneous layers at the depth; which is researched. Theoretical results are examined by the archaeological study done in the Magnesia / AYDIN region Finally; as a result of the lateral orientated studies, it is seen that we can obtain information about lateral orientated construction transitions by using the distinction graphics of two half Schlumberger resistivity curves.