Pollution prevention technologies in Turkey
Türkiye'de temiz üretim teknolojileri
  1. Tez No: 136802
  2. Yazar: BİRCAN KIRAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Hızla gelişen sanayileşme ve hızlı nüfus artışı su, hava, toprak kirliliği ve doğal kaynakların yok olması gibi insan ve diğer canlıların yaşamını tehdit eden endüstriyel ve tarımsal kaynaklı önemli çevresel problemleri de beraberinde getirmektedir. Önceleri endüstriyel kaynaklı kirlenmenin üstesinden boru sonu teknolojileri kullanılarak gelinmeye çalışılmaktaydı. Ancak, yüksek ilk yatırım ve işletme giderleri gerektiren ve özellikle tehlikeli ve zararlı atıkların arıtımında verimli olamayan bu teknolojiler son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde önemini kaybetmiştir. Bunun yerini atığın oluşmasını önleme prensibine dayanan ve işletmelere karlı ve çevreyle dost üretim yapmaya olanak veren temiz üretim teknolojileri ya da atık azaltan teknolojiler olarak bilinen yeni teknolojiler almaktadır. Sunulan çalışmada, temiz üretim teknolojileri ve uygulama metodlan genel olarak tanımlandıktan sonra, Türkiye'ye örnek teşkil edeceğinden, Avrupa Birliği'nde bu konunun yasal çerçevede nasıl oturtulmakta olduğu ve diğer destekleyici mekanizmalar açıklanmıştır. Konu çalışması olarak İzmir'de endüstriyel yağ üretimi yapan bir firmanın atık azaltma uygulama stratejisi irdelenmiştir. Ayrıca, insan sağlığı ile doğrudan ilgili olan tarımsal üretim de ele alınarak Türkiye'de bulunan ve organik ürün ihracatı yapan bir firmanın üretim ve pazarlama stratejisi anlatılmıştır. Bununla beraber, yoğun pestisit ve kimyasal gübre kullanılan seracılıkta alternatif bir üretim metodu olabilecek topraksız tarımın TahtalıV Barajı koruma havzasındaki çiftçilerin kendi seralarında uygulanması topraklı tarımla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, temiz üretim teknolojileri ve sağlıklı ürün üretiminin Türkiye'de yaygınlaştırılması için gerekli zorunlu ve destekleyici mekanizmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Rapidly developing industrialization and increasing population cause major environmental issues such as water, air, soil pollution and damage to natural resources that threaten human life and lives of other creatures. These environmental problems results from industrial and agricultural activities. In the past, industrial pollution was overcome by using end off pipe technologies. However, these technologies which require high capital and maintenance cost and inefficient to treat hazardous waste have been unattractive in recent years. Instead, new technologies called pollution prevention or cleaner production technologies which prevent pollution at source. and bring some benefits and environmental friendly production approaches to industries are becoming popular. In the presented study, definition of pollution prevention technologies and practice methods have been defined. Promoting and implementing strategies of these technologies in the framework of legislative and supportive mechanisms in European Union have been explained since it will a model for Turkey. As a case study, pollution prevention practice was investigated in a company that produces industrial oil. On the other hand, agricultural production which concerns human health are discussed and organic food production and marketting strategy of a company located in İzmir have been investigated as a case study. Also, soilless culture technique that will be able to an alternative method in greenhouse production that large amount of pesticide and chemical fertilizer are used investigated. The caseIll study was carried out farmers' own greenhouses located in Tahtalı Dam conservation area and the cucumber production soilless culture was investigated comparing by soil medium growing. In the conclusion, required compulsory and supportive mechanisms are presented to promote and implement pollution prevention and healthy food production technologies in Turkey.