Ionic migrations in crystalline solids
Kristal yapılı katılarda iyonik göç
- Tez No: 136810
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, günümüz teknolojisinde büyük bir öneme sahip olan difüzyon kavramı üzerinde duruldu ve yayılabilir iyonlardan içeren bir kristal yapının içinde, difuze olan iyonların elektrik alan gibi bir sürücü kuvvetin etkisinde difüzyon katsayısını ölçebilmek için yeni bir teknik, önerilmeye çalışıldı. Çalışma, difüzyonun önemini belirten kısa bir girişe sahiptir. ikinci bölümde, nokta kusurlar, nokta kusurların kristal içinde oluşumları ve hareketleri, kusur hareketi mekanizmaları, Fick denklemleri, difüzyon olayını açıklayabilmek için atomik ve süreklilik yaklaşımlar ve difüzyon olayındaki sürücü kuvvet kavranılan üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde, difüzyon katsayısı çeşitleri, difüzyon katsayısı ölçme teknikleri ve bununla ilgili literatürde yer almış birkaç kavram hakkında bilgi verildi. Dördüncü bölümde ise, çalışmanın amacı olan yeni bir difüzyon katsayısı ölçme tekniği geliştirebilmek için yapılan sayısal hesaplara yer verildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the diffusion which has a big importance in the new technology has been considered and in a crystal which include diffusible ions. It has been suggested to develope a new technique for determining diffusion coefficient of diffusing ions under the influence of a driving force such as an electric field. The study has a simple introduction to explain the importance of diffusion. In Chapter Two, point defects, the formations and motions of point defects in a crystal, defect motion mechanisms, Fick's equations, atomic and continuum approaches to explain the diffusion, and the term of driving force in the event of diffusion have been considered. In Chapter Three, some informations are given about the kinds of diffusion coefficients, the methods to measure the diffusion coeffcient and some terms about the diffusion in the literature. In Chapter Four, it is given place to the numerical calculations to develop a new technique for determining diffusion coefficient which is the aim of this study.