A contribution to ultimate soil resistance in reese model
Reese modelindeki nihai zemin direncine bir katkı
- Tez No: 136809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yumuşak kohezyonlu zeminler ile gevşek kohezyonsuz zeminlerin taşıma güçleri düşüktür. Yani böyle zeminlerde uygun temel sistemi kullanılmadığı takdirde üzerindeki yapılarda tehlikeli oturmalar görülür. Bunun için uygulamada böyle zeminlerde projelendirilen temel sistemi daha çok kazıklı temel sistemidir. Kazıklı temeller, projelendirilirken sadece düşey yüklemeye dikkat edilmesi hatalı olur. Çünkü yapılar düşey yüklerin yam sıra deprem, rüzgar gibi yatay yüklere de maruz kalmaktadırlar. Yatay yüklemeli bir kazığın projelendirme ve analizinde zemin-kazık yapı etkileşimi dikkate alınmalıdır. Bu tez kapsamında, Reese tarafindan geliştirilen metod kullanılarak kumlu zemin tabakasında bulunan yatay yüklemeli bir kazığın p-y eğ^erinin çizilmesi ile Reese metodunun, düzenlenmesi ve basitleştirilmesi ele alrnmaktadır. Burada amaç düzenlenmiş ve basitleştirilmiş Reese modelinin mühendisliğe tanıtılması, Kazıklı temellerin dizaynında da bu metodun kıulanılmasımn yaygınlaştırılmasını sağlamaktır. Düzenlendiğimiz ve basitieştirdiğimiz Reese modelinin, orijinal Reese Modeli ile karşılaştırılması Karşıyaka-Bostanlı yöresinde yapılan sondaj çalışmalarından elde edilen, kumlu zemin tabakaları içeren zemin profiline göre yapılmıştır. Önerilen basitleştirilmiş formdaki zemin direnci formülleri ile elde edilen p-y eğrileri ile modifiye edilmiş denklemlere dayananlar arasındaki fark ihmal edilebilir mertebededir. Böylece önerilen denklemler ilave bir ampirik unsur karılmış olmadan pratikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Soft cohesive and loose chesionless soils have little bearing capacity. It means that such kinds of soil may not suitably to found structures built on them provided certain conditions are met such as seismic loads and heavy buildings. Therefore, in practice the foundation system, which is designed for such kinds of soil becomes often the pile foundation. It would be misleading in the coarse of pile foundation design to consider axial loading only. This is because constructions may be exposed to horizontal loadings, such as earthquakes and winds in addition to axial loads. Lateral load analysis of pile foundations should be made taking pile-soil interaction into account. This can be achieved using nonlinear soil-pile load-deformation curves. This thesis discusses the plotting of p-y curves for a horizontally loaded pile in a layer of sandy soil via the method developed by Reese and the modification and simplification of the Reese method. In this context the aim is to ensure that the modified and simplified ultimate soil resistance equations in Reese model be introduced into the scope of engineering and be commonly used in design of pile foundation. The modified and simplified Reese model is compared with the original Reese model for a single pile in an idealized soil profile in Karşıyaka-Bostanlı area. It is confirmed that the difference between p-y curves by suggested simple equations and those by the modified ones is negligible. Suggested equations can be used in practice without introducing further empricism.