Conformation study and crystal structure of C29H25N3O3
C29H25N3O3 molekülünün kristal yapısı ve biçmlenim çalışması
- Tez No: 136811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
VI ÖZET 6-(4-metoksi-fenil)-l,5,7a-trifenil-tetrahidro-imida20 [l,5-b][ 1,2,4] oksa diazol- 2-on bileşiğinin cis stereokimyası ve biçimlenimsel analizi sırasıyla tek kristal X- ışmı yöntemi ve sınırlandırılmış Hartree-Fock düzeyindeki AMI ve PM3 yan deneysel kuantum mekaniksel modeller kullanılarak gerçekleştirildi. Yukarıda adı geçen molekül P2ı/n uzay grubunda monoklinik paketleme sisteminde a = 10.812(1) Â, b = 16.464(2) Â, c = 13.379(1) Â, a = 90.00°, p= 98.39(1)°, y = 90.00°, V = 2356.07(4) Â 3, Z = 4, Dca,c = 1.3067 g/cm 3, F(000) = 976.41, u = 0.086 mm- ' şeklinde sıralanabilecek kristalografik parametrelere sahip olarak kristalleşmiştir. Moleküler ve kristalografik yapı doğrudan yöntemlerle çözüldü ve I>4a(I) koşulunu sağlayan 1257 bağımsız yansıma için R(göz.)=0.066 değerine arıtıldı. X- ışını kınmmından elde edilen sonuçların beş üyeli heterosiklik halkaların konformasyonlan dışında teorik hesaplamalarla genel bir uyum içinde olduğu görüldü. 02, N2, C3, N3 ve C4 atomlarının tanımladığı beş üyeli halka bükülmüş konformasyonda yer alırken Nl, Cl, N2, C3 ve C2 atomlarının tanımladığı diğer beş üyeli halka ise zarf konformasyonundadır. Cl atomu zarf konformasyonundaki halkadan konumsal olarak en büyük sapmaya [0.291(5) Â] sahiptir. C18...C23 ve C12...C17 fenil halkaları sözkonusu bu beş üyeli halkaya sırasıyla eştaraflı (aksiyal ya da ekvatoryal olmayan) ve ekvatoryal olarak bağlanmıştır. 4-metoksi fenil halkası da zarf konformasyonundaki halkaya ve son olarak C24...C29 fenil halkası da bükülmüş beş üyeli halkaya ekvatoryal olarak bağlanmıştır. Molekül iki tane asimetrik karbon atomu barındırmakla beraber iki tane molekül içi ve iki tane de moleküller arası zayıf etkileşime sahiptir. Molekülün biçimlenimsel esnekliğini incelemek için, serbest molekül optimize edildikten sonra, seçilen dört burulum açısının değeri her 10° de bir değiştirilerek elde edilen konformerlerinin oluşum enerjileri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The cis stereochemistry of 6-(4-memoxy-phenyl)-l,5,7a-triphenyl-tetrahydro- imidazo [l,5-b][l,2,4] oxadiazol-2-one was studied by AMI and PM3 semi- empirical quantum mechanical models at restricted Hartree-Fock level and X-ray crystallographic analysis. It crystallizes in the monoclinic space group P2j/n with a = 10.812(1) A, b = 16.464(2) A, c = 13.379(1) A, a = 90.00°, p= 98.39(1)°, y = 90.00°, V = 2356.07(4) A 3, Z = 4, D^ = 1.3067 g/cm 3, F(000) = 976.41, u = 0.086 mm- \ The structure was solved by direct methods and refined to R(obs) = 0.066 for 1257 independent reflections [/ > 4cr(/)]. The results from X-ray diffraction were seen to be in generally consistence with theoretical calculations except for conformation of the five membered heterocyclic rings. One of the five membered rings through 02, N2, C3, N3, and C4 atoms is in twisted conformation and the other through Nl, CI, N2, C3, and C2 atoms are in envelope conformation. CI atom has maximum deviation [-0.291(5) A] from average ring plane of enveloped five membered ring. C18...C23 and C12...C17 phenyl rings are attached to the five membered ring under discussion as bisectional (neither equatorial nor axial) and equatorial respectively. 4- methoxyphenyl ring is equatorially linked to this ring, and finally, phenyl ring C24...C29 is also equatorially attached to the twisted five membered ring. Two inter- and intramolecular weak interactions in addition to two asymmetric carbon atoms were found in the structure. To investigate conformational flexibility of the title molecule, heat of formation values belonged to each conformer corresponding to certain values of selected four torsion angles were computed by varying in every 10°, after the isolated (or free) molecular structure was optimized.