Türkiye'deki yerel yönetim reform çalışmalarının değerlendirilmesi
Investigation of the studies of local administration reforms in Turkey
- Tez No: 136834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Türkiye'de yıllardan beri, ülke gündeminin üst sıralarında yer alan bir yerel yönetim sorunu ve yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması tartışması vardır. Bu tartışmalar, özellikle 1960'tan sonra, yani planlı kalkınma dönemiyle birlikte başlamıştır. 1960'h yıllardan günümüze Türkiye'de yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Önceleri merkezi hükümet kuruluşları tarafından yapılan çalışmalar daha çok göze çarparken, 1980 sonrası dönemde, yerel yönetimlere sivil toplum kuruluşlarının da büyük ilgi duydukları ve yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çeşitli çalışmalar yaptıkları görülmektedir. Yeniden yapılanma çalışmaları 1962 yılında MEHTAP Raporu ile başlamış, 1971 tarihli İç Düzen Projesi ve 1991 tarihli KAYA Raporu ile devam etmiştir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bir dizi reform çalışması da bulunmaktadır. Bunlardan başka, TOBB ve TÜSİAD gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının hazırlamış olduğu çalışmalar ve öneriler bulunmaktadır. Türkiye'de toplumun bir çok kesiminde ve değişik siyasal yaklaşımlar arasında, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve sisteminin geliştirilmesi gereği konusunda ortak bir anlayış oluşmuştur. Bu anlayış, özellikle 1 960 sonrası planlı kalkınma dönemi ile birlikte kalkınma planlarında, hükümet programlarında, parti programlarında ve diğer çalışmalarda yer almaktadır. Değişik zamanlarda farklı hükümetlerce ele alman ve bazı araştırma ve raporlarla sonuçlandırılan bu çabalar kesintiye uğramış, sürekli dile getirilen yeniden yapılanma çalışmaları hedefe ulaşamamıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de yerel yönetimlerin mevcut durumu ve sorunları ortaya konulmuş ve yeniden düzenleme çalışmalarının genel değerlendirmesi yapılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF THE STUDIES OF LOCAL ADMINISTRATION REFORMS IN TURKEY KEYWORDS: Reform, Local Administration, Municipality, Subsidiary, Automomy There are problem of local administration and debate of the authorizations of to become widespread of the local administrations on the rest of country agenda since years in Turkey. Especially, these debates have been begun with the planned progress era after from 1960. The studies have been begun about the local administrations of reorganisation from 1960's until todays. Firstly, usually when the studies will have been considering by the central government establishments, if organisations of civilian people seen be interested to the local administrations too and moreover they studied about the various studies for the reorganisation of the local administrations. The studies for the reorganisation began with“Report of MEHTAP”in 1 962 and they carried with the“Project of Internal Order”in 1971 and with the“Report of KAYA”in 1991. After than the reports had prepared by TOBB in 1996 and TÜSİAD in 1997. Moreover there are a series studies of reform which they prepared by Ministry of Interior. Another these, there are the studies and suggestions that prepared by the various organisations of civilian people. A associate understanding formed about for local administrations and need to develop of system at many sections and among the different political approaches in Turkey. Especially the understanding had affected in the plans of development, in the programs of government, in the programs of political parties and other studies with the planned development era after from 1960. The eagernesses can not conclusioned which brought up by different governments and concluded by the some investigations and report in the different times. Moreover the studies of organisations can not finished which these continuous brought up. In this research had called attention to the situation of local administrations and their problems and had made general appraise of the studies for the reorganisations. VII