İletişim disiplininin emniyet teşkilat'ının algılanmasına etkisi ve halkla ilişkiler süreci
The efect of communication discipline on the perception of the police organization and public relations process
- Tez No: 221363
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışmada Emniyet Teşkilatı'nın iletişim ve halkla ilişkileri kronolojik olarak Osmanlı İmparatorluğu Dönemi, 1923?1980 Dönemi ve 1980 Sonrası Dönem olmak üzere üç başlık altında incelenmiştir. Çalışmanın bütünselliğini korumak ve detaylı inceleme yapabilmek amacıyla, Emniyet Teşkilatı'nın yapısı ve halkla ilişkileri, her dönemin idari yapısı ve halkla ilişkiler süreci ile birlikte ele alınmıştır.Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde Emniyet Teşkilatı uzun yıllar Askeri Teşkilat içerisinde konuşlandığından ve özerk bir yapıya kavuşamadığından, devletin yönetim esasları çerçevesinde gerçekleştirdiği iletişim ve halkla ilişkiler faaliyetleri sığ kalmıştır. 1923?1980 Dönemi'nde ise; Emniyet Teşkilatı'nın iletişim ve halkla ilişkiler faaliyetleri, sorumlu bir birimin koordinesinde gerçekleştirilemediğinden, emniyet birimlerinin tekil çabalarıyla, dağınık ve sistemsiz bir biçimde yürütülmüştür. Kayıtlara geçen kapsamlı araştırma ya da anket çalışmaları bulunmadığından, Emniyet Teşkilatı'nın halk üzerinde ve diğer kurum ve kuruluşlar nezdinde, nasıl algılandığı konusunda somut verilere ulaşılamamıştır.1980 Sonrası Dönem'de Emniyet Teşkilatı'nın iletişim ve halkla ilişkiler faaliyetleri, Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü koordinesinde yürütülmeye başlamıştır. Kurumsal manada yeniden yapılanma sürecine giren Emniyet Teşkilatı, iletişim ve halkla ilişkiler faaliyetlerini çağdaş yaklaşımlarla, sistemli bir biçimde uygulamaktadır. Dinamik bir örgüt haline gelen Emniyet Teşkilatı'nın, algılanış biçimini ölçümlemek amacıyla, yapılan bilimsel araştırma ve anket çalışmalarında, iletişim ve halkla ilişkilerinin gelişmekte olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the communication and the public relations studies of the Police Organization are chronologically analyzed under three headings: The era of the Ottoman Empire, the era from 1923 to 1980 and the era after 1980. In order to keep the integrality of the study and to make a detailed analysis, the Police Organization?s structure and public relations are discussed with the administrative structure and public relations process of each era.In the era of the Ottoman Empire, since Police Organization had been part of the military constitution for a long time and did not have an autonomous structure, the communication and public relations activities, which were implemented in the government?s administrative bases, were not enough. From 1923 to 1980, since the communication and public relations activities of the Police Organization were not performed under the coordination of a responsible unit, they were conducted unsystematically and irregularly with personal efforts. Since, there was not any registered research or a survey, it was not possible to have a concrete data about the image of Police Organization and how it is perceived by the society and other organizations.After 1980, the Police Organization?s communication and public relations activities was being coordinated by Media and Public Relations Branch Office. At the Police Organization, which has had a restructuring process, communication and public relations activities are being performed systematically with a contemporary approach. Academic researches and surveys, which were done to estimate how the Police Organization that is now a dynamic organism is perceived, have proved that the communication and public relations are showing a great progress.