Merkezi devletlerin Yugoslavya'nın parçalanmasındaki rolü: Kosova örneği
The Role of the central states in the division of the Yugoslavia: Kosova case
- Tez No: 136893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Balkan Yarımadası etnik, dil ve dinsel açıdan dünyanın en karmaşık bölgelerinden biridir[Poulton, 1993:9]. Tarih boyunca hemen her dönemde yoğun güç mücadelelerinin yapıldığı, halen yapılmaya devam ettiği, gelecekte de yapılacağı önemli bir coğrafyadır. ikinci Dünya Savaşı sonrasında çözülmeye mahkum temeller üzerine, Avrupa üzerinde Merkezi Devletlerin güç mücadelesini derinleştirecek bir yapıda oluşturulan Yugoslavya, iki kutuplu dünya düzeninin sona ermesiyle beraber yoğun çatışmaların yaşandığı bir arena haline gelmiştir. Kosova bölgesi ise bu coğrafyanın kilit noktası olma konumunda ve hassas iki ana etnik grubun bulunduğu önemli bir merkezdir. Kosova' da yaşanan savaş konusunda Batıda yaygın olarak kabul gören görüş, anlaşmazlıkların kaynağının, güçlü bir etnik nefretin patlamasıyla başlayan“etnik çatışma”olduğu şeklindeydi[Malcolm,1993:13]. Ancak meselenin tarihsel niteliğini ve toplumsal faktörlerini incelemeye başladığımızda, etnik yada dinsel nefret düşüncesine dayalı iddiaların giderek inandırıcılığını yitirdiği ve savaşın Kosova' da yaşayan sıradan etnik gruplar tarafından değil, yukarıdan yönlendirilen silahlı güçler tarafından başlatılmış olduğuna dikkat çekiyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Role Of The Central States In The Division Of The Yugoslavia : KOSOVO Case Keywords; crises, division, Kosovo, war, Yugoslavia The Balkan Peninsula is one of the most complex region on the world according to its religion, language and ethnic properties. All along the history almost every period of time there has been a struggles and it still continues, also it will continue in the future just because of its condition. After the Second World War, Yugoslavia, which is considered as a place where in Europe to develop the central states fights on the power, became a place in which the most important struggles occurred with the end of the polarization. And the Kosovo is the most important center on this geography and includes the both sensitive two major ethnic groups. The idea on the reason of the war in the Kosovo was, according to the western was the disagreement on the ethnic conflict that occurs with a powerful hatred of.an ethnic structure. When the case was analyzed in terms of historical nature and social factors, the ideas about the religious and ethnic hatred was losing its power on the idea and the reason for the war in Kosovo was beginning with the power on the top of the state, the reason was not the ethnic or the religious structure. VI