Aile şirketleri ve aile şirketlerinde kurumsallaşma
Family business and institutionalization
- Tez No: 136892
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Aile şirketlerinin ekonomilerde belirgin bir ağırlığı vardır. Günümüzde bir çok ülkede kayıtlı şirketlerin çok büyük bir kısmını aile şirketleri oluşturmaktadır. Fakat aile şirketlerinin en büyük handikapı ömürlerinin kısa olmasıdır. Gene günümüzde yaşanan yoğun rekabet aile şirketlerini yaşamlarım devam ettirebilmek amacıyla yeni stratejiler geliştirmeye çalışmakta ve bunları uygulamaya koymaktadırlar. İşte bu stratejilerden bir tanesi kurumsallaşmadır. Aile şirketlerinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için kurumsallaşma artık olmazsa olmaz olmuştur. Sağlıklı büyüm dediğimiz, işletmelerin gelişimine, büyümesine paralel olarak organizasyon yapısının yenilenmesi ve gerekli personelin temin edilmesi, vs.'nin gerçekleştirilmesidir. Çalışmamızda, aile şirketleri hakkında temel kavramlar, aile şirketlerinin tarihi, analizi, kurumsallaşma kavramı, kurumsallaşma süreci ve sonuç olarak aile şirketlerinin niçin kurumsallaşması gerektiği açıklanmıştır. Çalışmamızın amacı,şiddetli rekabetin yaşandığı günümüzde işletmelerin en önemli problemlerinden birisi olan kurumsallaşma kavramını incelemek ve Adapazan Bölgesinde faaliyet gösteren Elektrikli Makine İmalatı sektöründeki işletmelerin kurumsallaşma düzeylerini tespit etmektir. Çalışmamız hem teorik nitelikte olup ikincil veriler kullanılarak eleştirel kaynak taraması yapılmış hem de saha çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak işletmelerin kurumsallaşmanın gereklilikleri olan bir çok faktörü yerine getirdikleri halde hala daha bazı temel konularda taviz vermedikleri görülmüştür. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY FAMILY BUSINES AND INSTITUTIONALIZATION Keywords : Institution, Institutionalization, Family Business, Entrepreneurship Family business certainly weight existent in the economies. Every countries the bulk of conditional businesses to form family business. Hovever family businesses biggest handicap short live. Now competition in family business to continue live developed new strategies. Here this strategic institutionalization. Family business anymore condition for sound to grow. Classical administration comprehension foresees individual based works instead of team works. The developments in today's organizational structures, however, are flexible, participant, far from detail and hierarchy, fundamental team work and in the direction of single organizations. Nevertheless the methods of institutionalization are weightily based on individual. In this thesis, the concept and method of institutionalization, which is one of the most significant functions of the family business end institutional business. Our study is a kind of theorical, and was executed in the form of critical source scanning by using secondary inputs. IX