Kamu yönetiminde personel yönetiminde insan kaynakları yönetimine geçiş
Passage from personnel management into human resources management in public administration
  1. Tez No: 136894
  2. Yazar: AYLİN TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LÜTFİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET İnsan, her zaman personel yönetiminin en önemli ve en aktif unsuru olmuştur. Ancak, personel yönetiminde meydana gelen değişmeler, örgütlerin insan unsuruna olan bakış açılarını değiştirmekte yani yeni yönetim anlayışlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu itibarla da personel yönetiminden insan kaynaklan yönetimine doğru bir geçiş yaşanmaktadır. İnsan kaynaklan yönetimi, insan unsurundan en iyi şekilde yararlanmak, örgütün başansı için onun performansını, etkinliğini ve verimliliğini arttırmak amacıyla çalışan, bir yönetim biçimidir. Bu amacın sağlanabilmesi için de ister kamu kesiminde olsun isterse özel kesimde, bütün örgütlerde bu geçiş yaşanmalıdır. Ancak, Türk kamu personel yönetimde istenilen bu geçiş bir türlü sağlanamamakta bunun için de gerekli çalışmalar yapılmamaktadır. Çalışmamızda genel olarak, personel yönetimi ve insan kaynaklan yönetiminin temel konulan incelenmiştir. Son olarak da, personel yönetiminden insan kaynaklan yönetimine geçilmesi, kamu yönetiminde böyle bir geçişin olup olmadığı konulan ele alınmıştır. Sonuç olarak; kamu personel yönetiminde böyle bir geçişin henüz yaşanmadığı, yaşanması için gerekli reformlann başlatılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY PASSAGE FROM PERSONNEL MANAGEMENT INTO HUMAN RESOURCES MANAGEMENT IN PUBLIC ADMINISTRATION Keyword: Human Resources Management, Personnel Management, Passage From Personnel Management Into Human Resources Management Human has always been the most active element of personnel management. However, changes in personnel management also change the points of view of the organisations to human element, that is, they help to reveal their new view of management. Accordingly, there occurs a passage from personnel management to human resources management. Human resources management is a way of management that works for utilising the human element in the best way, and to increase the performance, activity, and productivity of it for the success of the organisation. For this purpose, whether in public or in private sector, all organisations should live this passage through. However, this passage cannot be achieved and no studies are carried out for this in Turkish public personnel management. Generally in this study, basic topics of personnel management and human resources management have been examined. Finally, topics of passage from personnel management into human resources management, and whether there is such a passage in public management or not have been handled. Consequently, it was concluded that there is not such a passage in public personnel management yet and the required reformations should be commenced for this. X