Kelam ilmi açısından Kur'an'da müminin özellikleri
The Muslims properties according to Qur'an in the science of utterance
- Tez No: 136904
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN BİÇER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Günümüzde İslam dünyası bir kimlik bunalımı ve iman problemi yaşamaktadır. Bunun sonucu İslam Dini açısından, aşın hareket ve düşüncelere sahip müslümanlar da bulunmaktadır. Her türlü aşırdıktan uzak, Kur'an'ın evrensel prensipleri çerçevesinde müminin sahip olması gereken özellikleri bu çalışmamızda ortaya koymaya çalıştık.“Kelami açıdan Kur'an'da mü'minin özellikleri”adlı bu çalışmamızda mü'minin en önemli özelliği olan iman vasfinı ilk bölümde ele aldık. Bu bölümde iman kavramını mezheplerin bakış açılarıyla beraber açıklamaya çalıştık. Yine birinci bölümde imanla irtibatlı kavranılan, taklidi ve hakiki imanın durumlarını imanın mahiyeti adı altında, imanın temel özelliklerini, imanın geçerli olması için nelerin gerekli olduğunu, imanın oluşumu ve şekillenmesinde belirleyici olan faktörlerden fitratı, çevreyi, nübüvveti, iradeyi ve imanın bilgiyle olan bağlantısını izaha çalıştık. İkinci bölümde de imanın esaslan olan Allah'a, kaza ve kadere, peygamberlere, kitaplara, meleklere ve ahirete imanı ele alarak Kur'an'daki ayetlerin ışığında izah ettik. Üçüncü bölümde ise müminin özelliklerinin neler olduğunu birinci ve ikinci bölüm göz önüne alınarak Kur' an' dan aktarmaya ve izah etmeye çalıştık. Bu bağlamda bu bölümü itikadi bakımdan, amel (ibadet) bakımından, ahlaki açıdan Kur'an'da müminin özelliklerini ve günah karşısında mümini ve bunun tabii neticesi olan tevbeyi de haramlar karşısında mümin başlığı altında açıklamaya çalıştık. Yine bu bölümün sonunda müslüman kimliğinin yaşanmasında sünnetin rolüne değindik ve çalışmamızı bir sonuca bağlayarak bitirdik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Muslims' properties according to Qur'an in theScience of Utterance. Keywords :Müslim, Qur'an, Utterance The societies of recent times have been living identify cries. As a result of this there have been many Muslims who have had extreme motion and thoughts. We tried to examine the properties that a Muslim should have according to Qur'an and away from every kind extremity. In this work, called 'the Muslims' properties according to Qur'an" we have mentioned the Muslims most important quality 'belief in the first part. In this part we have tried to explain the concept of belief by the view of sects. We explained the interaction between Muslims and belief, the Muslim next to sin and Muslim's penitence under the concept of belief. Again in the first part we explained the concepts related to the belief, the main qualities of belief, the facts in formation and the work of belief, the relationship between knowledge, the conditions of imitations and true belief under the concepts of belief and also we tried to explain beliefs condition under different title. In the second part we have tired to explain the muslim's properties angels, books, praphets, other life and other aspects of muslim in the Qur'an. In the third part we tried to explain the Muslim's properties by taking into consideration the first part and second part taking from Qur'an. From this respect we explained this part from belief, workship, morality and other aspects of Muslim in the Quran. As a result we concluded that a Muslim should know the principals of belief, and he should design his life in the integrity of Qur'an. I mean than we have tried to explain to live our prophet to other people and our work added a result and finished. VI