Otomotiv sektöründe bir yedek parça tedarik zinciri yönetim sistemi
A Spare parts supply chain management system in automotive industry
- Tez No: 136940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada tedarik zinciri yönetiminin önemi, yedek parça tedarik zinciri yönetiminde, kurulacak sağlıklı bir organizasyon ve teknolojik altyapı ile, sağlanacak performansın, anasanayinin ve stratejik ortaklarının, yaşam sürecinde sahip olduğu hayati önem anlatılmaya çalışılmıştır. Anasanayinin bünyesinde bulunan satış ve pazarlama departmanı yada bünyesi dışında yapılandırılmış organik bağı bununan satış ve pazarlama şirketi ile, bayileri ile, tedarikçileri ile, lojistik şirketleri ile olan ilişkilerinden bahsedilmiştir. Anasanayi, satış ve pazarlama birimi, bayiler ve tedarikçiler arasında kurulu stratejik ortaklıkta yaşanan, yada yaşanması muhtemel problemlerin teşhis edilmesi ile mevcut sistemin yeniden yapılandırılması gerekebilir. Sistem yeniden planlanırken stratejik ortaklarla birlikte hareket edilmeli, onların beklenti ve amaçlan da dikkate alınmalıdır. Zamanında yapılacak doğru teşhisler ile yeniden yapılandırılacak sistem ve bu sistemi destekleyecek teknolojik altyapı yatırımları sayesinde tüm ortakların fayda sağlayacağı, markanın daha rekabetçi ve saygın konuma ulaşacağı sonuçlar ortaya çıkabilecektir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY A SPARE PARTS SUPPLY CHAIN MANAGEMENT SYSTEM IN AUTOMOTIVE INDUSTRY Keywords : Automotive Spare Parts, Supply Chain In this study; The importance of supply chain management and the vital importance which is the performs to get with establishing a healty organization and technolagical fundamental, main industry and the strategical partners of main industry have during, its life in spare parts supply chain management is tried to explain. It is mentiened, the relationship between the departmant of sales and marketing in main industry or the firm of sales and marketing out of main industry, dealers, suppliers and the firm of logistic. The existing system can be need to restructure with the problems which have seen or probably can be seen in established strategical partnering between main industry sales and marketing departmant, dealers and suppliers diagnose. While the system is restructuring it needs to be moved together with the strategical partners and their request and goals should be considered. The diagnoses on time get profits to all of partners with the restructured systems and the technological fundamental investment which supply the restructured system and the mark can be reach more competitive and respectable level. IX