Edirne civarında yetiştirilen mısırlarda tohumla taşınan fungusların tesbiti ve tanımlanması üzerinde araştırmalar
- Tez No: 1370
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, Edirne İli'nde yetiştirilen mısırlarda, to humla taşınan fungusların tespiti amacxyla yapılmıştır. Araştırma, şubat 1986 ile şubat 1987 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bu amaçla Edirne îli ve bu ile bağlı köylerden getirtilen 24 örnek incelenmiştir. örnekler,“Su Ağarı”metoduyla incelenmiştir. Böylelikle yüksek oranda fungus çıkışına imkan sağlanmış ve çıkan fungusların incelenme ve izolasyonları daha kolay olmuştur. Ayrıca Pusarium türlerine ait tüm oluşumları elde etmek amacıyla, Prinç Lapası, Yonca Sapı, Havuç Agar, Yulaf Unu Agar, Bira Şırası Agar ve Pata tes Sukroz Agar "besi ortamları kullanılmıştır. Değişik besi ortamlarına aşılanan Fusarium türleri, yapı sal olarak ayrıntılı biçimde İncelenmiştir.. Ayrıca yukarıda sözü edilen besiyerlerine aşılanmış Fuaarium türlerinin renk değişimle ri, ortalama 10 gün aralıklarla not edilmiştir. Araştırma sonucunda, Alternaria, Aspergillus, Cladosporium, Helminthosporium, Penicillium, Rhizopus ve Fnsarium cinsleri ile, P. equiseti, F. graminearum ve F. moniliforme türleri saptanmıştır. Bu 3 tür, mısırda tohumla taşınan funguslar arasında, Türkiye* de ilk defa bulunmuştur. Bu 3 tür içinde, F. moniliforme en yüksek oranda (% 71.86) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to identify seed-borne fungi in corn grown in the province of Edirne. The research was dona“between february 1986 and february 1987. For this purpose, twenty-four specimens collected from villages in the province of Edirne were examined. The specimens were examined using the ”Water Agar“ method. In this way, a high percentage of fungi were obtained and the iso lation and study of fungi were made easier. Also, in order to obtain all the various strains belonging to Fusarium species, Rice Paste, Carrot Agar, Oat Flour Agar, Semi-fermented Beer Agar and Potatoe Sucrose Agar nutritional environments were used. Detailed structural analysis of the Fusarium species which were injected into the different nutritional environments was carried out. Also, the changes in the colors of the Fusarium species which were injected into the above mentioned nutritional environments were noted at ten-day intervals. At the end of the research, Alternaria, Aspergillus, Helndnthosporium, Penicillium, Rhizopus, Cladosporium and Fusarium genera and F. equiseti, F. gr amine arum and F”aoniliforme species were found. These three species were discovered for the first time in Turkey among the seed-borne fungi found in corn. The F. moniliforme species had the highest percentage (71.86 %).