Edirne - Lalapaşa karayolu üzerinde Dörtkaya ile Hıdırağa mevkileri arasında yeralan toprakların katenasal ilişkisi
Catenational relationships of the soil profiles between Dörtkaya and Hidirağa regions on Edirne-Lalapaşa main road
- Tez No: 256972
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL CANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, Edirne-Lalapaşa kara yolu üzerinde Dörtkaya ile Hıdırağa mevkileri arasında kalan arazilerinin tipik morfolojik, fiziksel, kimyasal özelliklerinin saptanması, Toprak Taksonomisine ve WRB/FAO toprak sınıflama sistemine göre sınıflamasının yapılması ve bu topraklarda halen yetiştirilen buğday ve ayçiçeği gibi ürünlere alternatif olarak yetiştirilebilinecek bağ, ceviz ve badem gibi ürünlerin ortaya konması ve bu ürünlere verilecek gübre miktarlarını belirlemek, gübreleme tavsiyelerinde bulunmak amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın bulgular bölümünde ilk olarak toprak yapan faktörler açıklanmış, daha sonra araştırılan 7 profilin morfolojik özellikleri belirtilerek profil tanımlamaları gösteren şekiller verilmiş ve önemli fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları çizelgeler halinde topluca sunulmuştur. Tartışma bölümünde Toprak Taksonomisine göre 1 ve 3 no'lu profiller İnceptisol, 2,5,6 ve 7 no'lu profiller Entisol ve 4 no'lu profil Alfisol ordosunda değerlendirilmiştir. Yapılan Analiz sonuçları değerlendirildiğinde ise toprakların pH'larının hafif asitten, hafif alkaliye doğru değiştiği, tuzluluk sorununun belirlenmediği, kireç kapsamının genellikle orta kireçli olduğu, organik maddenin çok az ve az olarak tespit edildiği, tekstürlerin genelde kumlu killi tın bir yapıda olduğu, 1-6-7 no'lu profiller haricinde fosfor miktarının fazla olarak belirlendiği, büyük oranda çinko ve yer yer mangan eksikliliklerinin görüldüğü diğer bitki besin maddelerince önemli bir sorun gözlenmediği analiz sonuçları neticesinde ortaya konmuş ve ayrımlı özellikleriyle belirlenen farklı toprak cinslerine göre amenajman yöntemleri açıklanmıştır. Çalışma alanı toprakları, Toprak Taksonomisi (2006)' ne göre Toprak Familyası düzeyinde sınıflandırılmıştır. Ayrıca WRB/FAO Dünya Toprak Haritasına esas olacak sınıflama isimleri de verilmiş olup, ileride Edirne civarında yapılacak olan ayrıntılı toprak haritalama çalışmalarında bu bilgilerden yararlanılabilinecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is; determination of typical morphological, physical and chemical characteristics of the lands between Dörtkaya and Hıdırağa regions on Edirne ? Lalapaşa main road, classification of these lands due to Soil Taxonomy and WRB/FAO soil classification system, specifying alternative cultivars which can be grown such as vineyards, walnut and almond instead of wheat and sunflower which are being produced already, the amount of fertilizer used on these products and advising on fertilizer usage. In findings session of the study, factors affecting soil formation are described. After this, the morphological properties of the 7 investigated soil profiles are specified using figures demonstrating profile descriptions and important physical and chemical analysis results are presented in charts together. In discussion section due to Soil Taxonomy, profiles 1 and 3 were evaluated in Inceptisol ordo, profiles 3, 5, 6 and 7 were in Entisol ordo and profile 4 is placed Alfisol ordo. In the evaluation of analysis, the pH of soil types varied from slightly acidic to slightly alkali with no occurrence of saltiness problem. Lime content was moderate, amount of organic material detected was so few and less. The texture was generally sandy-clayed loam form. Except profiles 1,6 and 7, the phosphorus was in excessive amount. There was a great lack of zinc and manganese in patches. There was no problem observed about other plant nutrients. With the results of analysis, management procedures for different soil types determined in distinctive properties are described. The soil of study area is classified on the level of Soil Family due to Soil Taxonomy (2006). Besides, the classification names are given which will guide WRB/FAO World Soil Map, and these results will be available for further research about detailed soil mapping studies in Edirne region.