Milli Savunma Bakanlığı bütçe payının belirlenmesine esas teşkil eden kriterlerin zaman serileri analizleri kullanılarak modellenmesi
  1. Tez No: 137058
  2. Yazar: MELİH YILDIZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tez çalışması MSB Bütçesine ayrılan payı, bu payı belirleyen ana faktörleri (değişkenleri) ve bu faktörlerin etkileme oranlarını tespit ederek açıklayıcılığı en iyi modelleri bulmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın konusu kapsamında; birinci bölümde Savunma Harcamaları ve MSB bütçesi hakkında özet bilgi verildikten sonra ikinci bölümde tezde kullanılan analiz teknikleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise ilk iki bölümde sağlanan bilgiler ışığında MSB bütçe payının belirlenmesi amacıyla zaman serileri analizleri kullanılarak modelleme çalışmaları sürdürülmüştür. Yapılan çalışma sonucunda MSB Bütçesine ayrılan payı öngörebilmek amacıyla değişik modeller oluşturulmuş ve bu tür problemlerin çözümünde zaman serileri analiz yöntemlerinin kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is intended to identify main explanatory variables that determine the Budget Share of Ministry of Defense (MOD) by the use of several different models the effect of each explanatory variable is quantified. First, brief information is given about Defence Expenditures and MOD budget in Chapter I, analysis techniques used in the thesis are elucidated in Chapter II. In Chapter III, in the light of the information given in previous chapters, the explanatory variables that are the bases to determine the budget share of the MOD are used in the several different models by employing time series analysis and Regression Analysis As a result of this study, a few good models are developed and it is noted that time series analysis methods can be budget share forecasting problems. Key Words Defence Expenditures MOD Budget Moving Averages Simple Exponential Smoothing Regression Analysis Time Series Analysis ARIMA VI