(1950-1960) Türkiye'de Demokrat Parti Dönemi güvenlik politikaları
(1950-1960) in Türkey Demokratic Party period security policies
- Tez No: 219306
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı 1950-1960 yılları arasında Demokrat Parti hükümetleri döneminde Milli Savunma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde tartışılan konuların çözümlenmesidir Görüşmeler Bakanlığın bütçe gereksinimlerini gözden geçirmenin yanı sıra, ulusal güvenliği ilgilendiren karar ve uygulamaların tartışılmasına da olanak tanımakta, dönemin güvenlik algılamalarının kavranması bakımından anlamlı ipuçları sunmaktadır. İlgili yazına bakıldığında MSB bütçe görüşmelerinin tartışılmaksızın onaylandığı değerlendirmesi ile karşılaşılmaktadır. Bu değerlendirme en azından ilgili dönemde izlenen görüşmeler açısından geçerli değildir. Ellili yıllar içinde yapılan görüşmeler, çok partili hayata geçişin ilk on yılında Türkiye'nin siyasal yaşamında görülen canlılıkla uyumlu bir çeşitlilik ve yoğunluk sergilemektedir. Söylem analizi uygulanarak yapılan çalışmada MSB bütçe görüşmeleri sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerini ilgilendiren teknik konuların yanı sıra, ulusal güvenlik politikasına ilişkin genel eleştirilerle de karşılaşılmış, ancak Bakanlık bütçesiyle ilgili mali içerikli değerlendirmelerin sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Milli Savunma Bakanlığı, Demokrat Görüşmeleri, Ulusal Güvenlik, 1950-1960, Söylem Analizi.
Özet (Çeviri)
This study, based on discourse analysis, aims to analyze the issues raised during the parliamentary debates of the National Defense Ministry's budget under Democrat Party governments that remained in power throughout the 1950s. Not only are the debates significant to evaluate the Ministry's budgetary requirements, but to comprehend security perceptions prevailed the period under review. In the related literature, it is commonplace to conclude that the parliaments have always ratified NDM's budgets with no critical evaluation. However, this conclusion seems not to fit in the debates of the period that the present study covers. The diversity and intensity of the debates reveal another story, which is in conformity with the lively political atmosphere that remained in effect during the first decade of multi-party politics in Turkey. The speeches delivered in the parliament addressed wide range of matters including technical ones concerning Turkish Armed Forces alongside critical overviews as regards the issues of national security. In the meantime, the study also revealed that the debates failed to address financial aspects of the Ministry's budget. Key Words : National Defense Ministry, Democrat Party, Budget Speeches, National Security, 1950-1960, Discourse Analysis.