Türkiye'nin yeni milli savunma konsepti ışığında tedarik
The Procurement under the new national defence consept of Turkey
  1. Tez No: 71662
  2. Yazar: NECATİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
II ÖZET Türkiye'nin Millî Askeri Stratejisi (TÜMAS)'nde yapılan tehdit değerlendirmesi, tehdidin önlenmesi için hazırlanan savunma planlamaları ve savunma plan ihtiyaçlarının karşılanması/tedariğine yönelik usul ve esasalar açıklanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin tespit edilmiş ihtiyaçlarının teminine tedarik denir. Tedarik, yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan yasal mevzuata göre yapılmaktadır. Bu çalışmada yurtdışı kaynakların sadece isimleri anılmış olup, uluslararası ticaret kuralları ve ikili anlaşmalar üzerinde durulmamıştır. Bütçe, bütçe çeşitleri ve bütçenin fonksiyonel sınıflandırılması, program sınıflandırılması ve harcama kalemleri sınıflandırmaları açıklanmıştır. Kontrat yasalarından 1050 sayılı Muhasebe-I Umumiye kanununa göre tedarik görev ve sorumlulukları ile genel kamu muhasebesi üzerinde durulmuştur. 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Yasanın kamu kesimini kapsadığı, açıklık ve rekabetin esas olduğu, daha ucuza, daha çok ve daha kaliteli mal, malzeme ve hizmet alımının hedeflenmesi gerektiği anafikir olarak verilmeye çalışılmıştır. İhale usulleri teker teker açıklanmıştır. Sonuç olarak, TSK'leri başta olmak üzere, mal ve malzeme temin eden tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki uygulayıcıların yararlanabileceği bir kaynak doküman hazırlanması ve tedariğin gelecek yönelime ilişkin bir modelin ortaya konması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT In this document, evaluation of the threats determined by the Turkish National Military Strategy, defence plans on preventing those threats, basis and methodology of procurement are explained. Procurement is the acquisition of the Turkish Armed Forces' identified requirements. Procurement is fulfilled by means of domestic and foreign sources in accordance with legal regulations. In this particular study, only the names of foreign sources are pronounced, but internal trade rules and bilateral agreements are left out of the discussion. Budget, typical types of budget and their functional, programwise and allowance based classifications are explained. It is recommended that the state Budget should be understood for Budget sufficient information about budget are being delivered to users before entering budget and budget techniques. General Public Account and Procurement Tasks and Responsibilities according to General Accountancy law numbered 1050 which is one of the Procurement law are also discussed. State Bidding law numbered 2886 is widely dwelled on. It is stressed that the law comprises Public-side, clearness and competition are essential, procurement of merchandise and services with more quality and less cost to be aimed. Bidding procedures are explained one by one. In conclusion, the main objective was to prepare a document to provide a source and explain the future trend of procurement, to be used by all users and executors of especially TAF as well as other public organizations which consume existing courses and procure goods and material.