Kathe Kollwitz-Frida Kahlo-Paulo Rego'nun resimsel ifade biçimlerinin yansımaları ve resimlerime etkileri
Kathe Kollwit's-Frida Kahlo's and Paulo Rego's reflections of artistic expressions and their effect to my paintings
  1. Tez No: 137076
  2. Yazar: NEKTAR MİNE ŞEPİKLİOĞLU SÜREKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET SEKBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
m ÖZET Kathe Kollwitz, Frida Kalho, Paula Rego...Bu üç kadın ressam her ne kadar birbirlerinden ayrı dönemlerde özgün birer sanatçı kimlikleri taşısalar da, dikkatle incelendiklerinde ortak bazı yönler taşıdıklarını görebiliyoruz. Sanatçı olmanın günümüz koşullarında bile taşıdığı zor şartlar bu üç kadının ressam olmalarım engellememiş, sosyal hayatlarının, dünya görüşlerinin, duygusal yaşantılarının resimlerine negatif etkiden çok, büyük bir katkı sağladığı görülmüştür. Her ne kadar birbirlerinden farkı yönler taşısalar da gözle görülür ortak bir yönleri vardır: Üçü de sıklıkla kendi hayatlarından ve deneyimlerinden yola çıkmışlar, çoğunlukla kadın figürü ve oto-portre ağırlıklı çalışmışlar (özellikle Kollwitz ve Kahlo), yaşadıklarını sembolik bir dille anlatmışlar, resimlerinde genel olarak ifadeci bir tutum sergilemişlerdir. Kadın olmanın getirdiği zorlukların başlı başına bir engel teşkil ettiği düşünülür hep. Özellikle sanatçıların belirli nedenlerle -günümüzde bile- bu engelle karşılaşmalarına rağmen, bu sanatçılar bütün bu sıkıntıların üstesinden gelerek bunun pekala başarılabileceğini kanıtlayan birer abide gibi önümüzde durmaktadırlar. Bu özellikleriyle bile ortak bir yön teşkil ettikleri rahatlıkla söylenebilir. Sonuç olarak öncellikle hayatlarım derinlemesine inceleyerek başlayacağımız bu çalışmada, onların dünya (politik) görüşleri ve kimlikleri, sanatsal çalışmaları, hangi ressamlardan etkilendikleri vb. gibi konularla yakından ilgilenip farklılıkları ve ortak yönleri üzerinde duracağız. Diğer taraftan resimlerime etkilerini saptamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Kathe Kollwitz, Frida Kahlo, Paula Rego...If we look carefully we can see that these three female artists carry some common sides, altough they have autonombus artistic personality in different period of times. Being an artist carries hard conditions even today, these conditions couldn't prevent these women from being painters, it had been seen that their social life, point of view towards life and their emotional life had enormous supplement to their art, on the contrary negatif effects. Altough they have different views from another, there are specific common sides: They formed their paintings from their life and experiences, they studied mostly female figures and self-portraits (especially Kollwitz and Kahlo), they expressed their lives with symbolic language and generally they used an expressive style in their works. It has been tought that being a woman brings difficulty always. Especially artists because of some reasons confront with these difficulties - even today-,but these women coping with these problems showed that it can be accomplished if it is wished. Even with this feature it can be said that they have common speciality. As a result we'll begin with examining carefully their lives, we'll be interested in their political sights and personalities, artistic studies, which artists effected them etc. and we'll look upon their differences and common sides. On the other hand we'll try to ascertain their effects on my paintings.