Postmodernist süreçte fotografinin yeri önemi ve postmodernist fotografi
The Place and the importance of photography in the postmodrn era and the postmodern photography
  1. Tez No: 137101
  2. Yazar: NUR ARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖNER GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
IV ÖZET“Postmodernist Süreçte Fotografinin Yeri, Önemi ve Postmodern Fotoğrafı”başlığını taşıyan bu tez çalışması ile fotografi disiplinin bir sanatsal yaratı biçimi ve ifade dili olarak postmodern süreç içerisindeki varlığının irdelenmesi, özellikle batı dünyasını derinden sarsan ve herşeyi en baştan sorgulamaya iten bu yeni dönemi farklı boyutları ile ele alarak postmodern fotografinin ilkelerinin açımlanması amaçlanmıştır. Çağlar boyu özellikle batılı insanın toplumsal ve teknolojik alanlarda yaratmış olduğu ivme ile varılmış olan aydınlanma çağının zaman içinde doğurduğu hayal kırıklıklarının bir sonucu olarak varlık gösteren ve günümüz dünyasının koşullarını oluşturan postmodernite kavramının doğuşu, bu kavramın sanat ortamına dolayısıyla da fotografiye yansımalarının sorgulanışı ve bu yansımaların geleneksel fotografinin geleceğini nasıl şekillendireceği çalışmanın ana hatlarını oluşturmuştur. Bu amaç ve ana hatlar çerçevesinde yerli ve yabancı birçok kaynaklardan ve uzman görüşlerinden yararlanılarak oluşturan tez çalışması, görsel belgelerle de ifade yönünden zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Bu yöntem doğrultusunda edinilen bilgiler çalışmaya aktarılmış aynı zamanda çalışma içinde kişisel görüşlere de yer verilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar kesin ve net doğrular olarak belirlenmemiş, bu konudaki düşün yelpazesi olabildiğince geniş tutulmaya çalışılmıştır. Sonuç itibariyle, genelde sanat tarihi, özelde fotografi üzerine bir modernizm-postmodernizm karşılaştırması olarak da görülebilecek bu tez çalışması, özünde günümüz fotografisine postmodern bir pencereden bakmakta ve gelecek nasıl olursa olsun farklı koşullar altında bile fotografinin güçlü bir dil ve kimileri için bir yaşam biçimi olarak varlığını sürdüreceğini savunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Aydınlanma Çağı, Modernizm, Postmodemizm, Sanat, Fotografi.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The aim of this thesis which is named“ The Place and The Importance of Photography in The Postmodern Era and The Postmodern Photography”is to examine the position of photography medium as a creative art form, as a way of expression in the postmodern period and to explain the basic principles of postmodern photography by disclosing this new era's different dimensions which shaked the western world and make question everthing all over again. Enlightenment Era had occured with the western people's achivements both in social and technological fields but in the course of time as a result of disappointments postmodernism has existed. The existence of postmodernism and the effects of this concept on art.photography and the traditional photographic medium's future was tried to explained in the main boundaries of this thesis. To reach these aims; this thesis had been formed with the help of local and foreign sources, expert opinions and supported with the visual documents. With this way a lot of knowledge had been gained and this knowledgeand also personal opinion was put into the work. The outcome of this thesis has no strict truths. To the contrary a lot of different ideas was used. As a result, this work can be seen as a comparison of the modernism to the postmodernism both in general art history and in photography. This thesis is looking to the contemporary photography from a postmodern frame and advocates the truth that there would always be photography as a strong way of expression and for some people as a way of living. KEY WORDS: Enlightenment Era, Modernism, Postmodernism, Art, Photography.