Toplumsal cinsiyet ve güç ilişkileri: Sivil toplum örgütleri üzerine bir örnek olay çalışması
Gender & power relations: A case study on two non-governmental organizations
- Tez No: 137124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET“Toplumsal Cinsiyet ve Güç İlişkileri: Sivil Toplum Örgütleri Üzerine Bir Örnek Olay Çalışması”Toplumsal açıdan toplumsal kurumlardaki eşitsiz konum, insanların siyasete katılımını sağlayan sendika ve sivil toplum örgütlerinde de devam etmektedir. Bu çalışmada da güç kavramı, gücün algılanışı, toplumsal cinsiyet ve güç ilişkilerinde cinsiyet öğesinin yeri seçilen iki sivil toplum örgütü örneği üzerinde incelenmiştir. Ayrıca güç; otorite, karar alma, itibar, işbölümü gibi unsurları içinde barındıran bir kavram olarak ele alındığından örneklem içine giren sivil toplum örgütlerindeki katılımcılar tarafından bu kavramların nasıl ele alındığı da tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet ve güç ilişkileri, her iki kavramın süreç içinde yeniden üretilmesinin gözlemlenmesine olanak tanıyan örnek olay çalışması yöntemi ile ele alınmıştır. Bu doğrultuda biri cinsiyetler açısından homojen, diğeri heterojen olan iki sivil toplum örgütünde hem gözlem hem de mülakat yoluyla veri toplanmıştır. Bulguların değerlendirilmesi ile elde edilen sonuçlar ise şöyle özetlenebilir: -Kadınların mevcut durumlarının nedenleri, katılımcılar tarafından daha çok kadın ve erkeklere yüklenen roller ve görevlere, yani toplumsal cinsiyet rollerine, geleneksel ataerkil yapıya, yaşanılan ortama ve örgüt modellerine bağlanmaktadır. Kadın ve erkeğin mevcut konumları diğer toplumsal kurumlarda olduğu gibi sivil toplum kuruluşları tarafından da pekiştirilmektedir. -Kadınlar ve erkeklerin güç kavramı ve güç sahibi olmada etkili faktörleri değerlendirmeleri arasında bir farklılık olduğu görülmüştür. Hem sadece kadın üyelerden oluşan grup üyelerinin hem de cinsiyetler açısından karma gruptan kadın
Özet (Çeviri)
IV GENDER & POWER RELATIONS: A CASE STUDY ON TWO NON- GOWERNMENTAL ORGANIZATIONS ABSTRACT Social inequalities peope have through their social rolles continue to exist even in non-governmental organizations and unions where people find to participate in politics. In this study, concept of power, perception of power, gender and power relations have been investigated in two non-governmental organizations. Since power includes meanings related to authority, desicion making, prestige and division of labour, participants were also asked about their perceptions on these concepts. In the present study, gender and power relations and reproduction of these relations were observed through a case study method. In this peripective, two non governmental organizations located in Mersin constituted the sample of the study. While one of these organizations represented genderly homogenous, the other one represented genderly heterogenous organizations. Acorrding to results: -The present condition of woman in society was explained by participants throug several reasons such as gender roles and responsibilities, traditional patriarchal social structure, society in general and structure of political organizations. The present status of both women & men is reinforced to continue as it is both in general social structure and in non-governmental organizations. -It is observed that there are diffrences between male and female particapants' opinions about the charactericties of people who have power. While