Sert porselen çamur ve sır araştırmaları
  1. Tez No: 13718
  2. Yazar: MELTEM KAYA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Porselen ilk bulunuşundan günümüze kadar kullanımdaki sürekliliğini koru yan üstün nitelikli bir malzemedir. Günlük kullanımdaki sofra eşyası ürünlerinin üretiminden bir çok teknik ürünün üretimine kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu çalışma, sert porselen sofra ve süs eşyası ürünleri üretimi üzerine,- teorik ve uygulamalı araştırmaları kapsamaktadır. Birinci bölümde, porselenin tanımı, tarihçesi, çeşitleri ve karakteristik özellikleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, sert porselen üretimi ele alınarak endüstriyel porselen üretimi aşağıdaki başlıklar altında irdelenmiştir:. Hammaddelerin tanımı ve özellikleri. Çamur hazırlanması. Şekillendirme. Kurutma. Bisküvi Pişirim. Sırlama. Sır Pişirim Üçüncü bölümde ise, teorik bilgilere dayalı olarak yapılan uygulamalı çalışmalar“Sert Porselen Çamur ve Sırının Uygulamalı olarak Araştırılması”başlığı altında yer almıştır. Yapılan çamur ve sır araştırmaları sonucunda beyazlık, yarı saydamlık, gözeneksizlik gibi karakteristik özellikleri taşıyan sert porselen ürünler geliştirilmiştir. Ayrıca çamur ve sır oksitler ile renklendirilerek - yüksek sır pişirim derecesinin (~ 1400 C) renk olanaklarını kısıtlama sına rağmen - değişik renk tonlarında ürünler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Porcelain has been a superior material from its first manufacture on until now and has been used throughout time. It is used in daily life for tableware as well as for goods used in the technical field. The present paper covers theoretical and practical researches about manufacture of tableware and artware of hard porcelain. Part I covers the definition of porcelain, its history, types and qualities. In Part II the production of hard porcelain is described. Industrial porcelain is defined under following headings:. Definition of raw material and its particulars. Body preparation. Shaping. Drying. Bisquit firing. Glazing. Glost firing In Part III under the heading“Practical researches on hard porcelain body and glaze”practical work is described based on theoretical informations. Due to researches on body and glaze it has become possible to produce hard porcelain goods of a specific whiteness, transparency and unporous- ness. Although during firing at high temperatures (~ 1400 C) the variety of colours obtained with oxides are limited, goods of different colour shades can be obtained nowadays.