Sert porselen bünyelerde mukavemet arttırıcı önlemler
The provisions that increase the strength of hard porcelain bodies
  1. Tez No: 150612
  2. Yazar: HATİCE HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SERT PORSELEN BÜNYELERDE MUKAVEMET ARTTIRICI ÖNLEMLER Hatice HALICI Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Seramik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ferhat KARA 2004, 45 sayfa Porselen kaolen, feldspat ve kuvars 'dan oluşan en karmaşık seramik malzemelerden biridir. Porselen mukavemetini kontrol eden genel faktörler ; fazların genleşme katsayıları, fazların elastik özellikleri, farklı fazların hacim kesri, kristal fazların tane boyutu ve faz dönüşümleridir. Bu çalışmada porselen bünyeye kuvars yerine alümina ilave edilerek mukavemette meydana gelen değişim incelenmiştir. Porselen bünyedeki mevcut fazların bulunması amacıyla X-Işınları Difraktometresi yöntemi kullanılmıştır. Değişik fazların kalitatif miktarları ise pik şiddetlerinin yaklaşık alanlarının bulunmasıyla hesaplanmıştır. 1380 °C'de sinterlenen numunelerin mikroyapıları Taramalı Elektron Mikroskobu ile incelenmiştir. Veriler kuvars yerine bünyeye ilave edilen alüminanın mukavemeti % 70 oranında arttırdığını göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Porselen, Mukavemet, Alümina, Müllit, Kuvars
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis THE PROVISIONS THAT INCREASE THE STRENGTH OF HARD PORCELAIN BODIES Hatice HALICI Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Ceramic Engineering Program Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ferhat KARA 2004, 45 pages Porcelain is one of the most complex ceramic materials that consists of kaolin, feldspar and quartz. The typical strength - controlling factors in porcelains are thermal expansion coefficients and elastic properties of the phases, the volume fraction of the different phases, particle size of the crystalline phases and phase transformations. In this study, the variation of strength by replacing quartz with alumina was investigated. X-ray diffraction was used to investigate the phases present in porcelain body and their amounts were qualitatively determined by referring to the areal intensity of the chosen peaks. The microstructures of samples sintered at 1380 °C were analyzed by scanning electron microscope. The results indicated that using alumina instead of quartz increased strength nearly about seventy per cent. Keywords : Porcelain, Strength, Alumina, Mullite, Quartz