Kemik porselen çamur ve sırlarının uygulamalı olarak araştırılması
  1. Tez No: 17498
  2. Yazar: SEMİH ÖZKAN
  3. Danışmanlar: MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
- V ÖZET Kemik porselen, başlangıcı ancak bir yüzyıl önceye dayanan ve yumuşak porselen sınıfına giren, çok beyaz ve yüksek ışık geçirgenliği ne sahip bir üründür. Sofra ve süs eşyası ürünlerinin üretiminde kullanılır. Bu çalışmada, kemik porselen sofra ve süs eşyası üretimi teorik ve uygulamalı olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde önce genel olarak porselenin tanımı ve çeşitleri, daha sonra kemik porselenin tanımı, tarihçesi ve özellikleri üzerin de durulmuştur. İkinci bölümde, kemik porselenin üretimi ele alınarak, bu ürünün enüstriyel olarak üretimi aşağıdaki ana başlıklar altında incelenmiş tir: -Hammaddeler ve özellikleri -Çamur Hazırlama -Şekillendirme -Kurutma -Bisküvi Pişirimi -Sırlama -Sır Pişirimi -Dekor Üçüncü bölümde kemik porselenin kimyası ve mikro yapısı konusu incelenmiş; kemik porselen bileşenlerinde yapılacak değişiklikler ve bunların bünye yapısı üzerindeki etkileri ve kemik porselenin sert porselenle karşılaştırıldığındaki konumu üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise, kemik porselen çamur ve sırları konusunda yapılan uygulama çalışmaları ve sonuçları yer almaktadır. Kemik porselen çamur ve sırları konusunda yapılan uygulama çalışmalarında, beyaz, ışık geçirgenliği yüksek ve gözeneksiz ürünler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- VI SUMMARY Bone China is a product which has high whiteness and translucency that has been founded one century ago and is included in the class of soft procelains. It is used for the maunfacture of tableware and artware. In this present paper the manufacture of Bone China tableware and artware has been researched theoretical and practical. Part I contains firstly the general defination of porcelain and kinds, then the defination of Bone China, its history and properties. In Part II the production of Bone China is described, Thd" production of industrial Bone China is defined under following main headings : - The raw materials and its properties - Body preparation - Shaping - Drying - Bisquit firing - Glazing - Glost firing - Decoration In part III the chemistry and microstracture of Bone China; the variations about constituents of Bone China and their effects on the body and the position of Bone China in relation to hard porcelain has been researched. Part IV covers the practical work results of Bone China body and glazes. In this practical works about body and glazes of Bone China, white, high translucent and unporous products has been obtained.