Bankacılık sektöründe performans değerlendirme uygulamaları
Performance evaluation application of the banking sector
  1. Tez No: 137193
  2. Yazar: HAKAN KELLEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BANKACILIK SEKTÖRÜNDE PERFORMANS DEĞERLENDİRME UYGULAMALARI HAKAN KELLEROGLU K.S.Ü. SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI DANIŞMAN: Yrd.Doç.Dr. İSMAİL BAKAN Yıl: 2003, Sayfa: 109 Jüri: Yrd.Doç.Dr. İsmail Bakan Prof.Dr. H.Çetin Bedestenci Doç.Dr. Adnan Çelik Bu araştırmanın temel amacı; Performans Değerlendirme Uygulamalarının en yaygın olarak kullanıldığı Bankacılık sektöründeki uygulanış biçimini ve etkilerini incelemektir. Hizmet sektörü ve ülkemiz ekonomisi içerisinde çok büyük bir öneme sahip olan sektörlerin başında Bankacılık Sektörü gelmektedir. Ayrıca bu sektör; teknolojik yenilikleri takip eden daha doğrusu takip etmek zorunda kalan bir sektördür. Piyasadaki rakiplerin fazla olması, tüketicilerin özellikle müşteri memnuniyeti konusunda bilinçli olmaları nedeniyle bu sektörde faaliyet gösteren bankaların performans değerlemesine büyük önem vermeleri gerekir. Günümüzde, insan kaynaklarına büyük önem veren, işletmenin elde edeceği kan artırmada insan faktörünün önemini kavrayan, kurumsallaşmış bir çok işletme çalışanların performansını değerlendirmekte olup, bu konuda en etkili ve en yaygın değerleme ise bankacılık sektöründe görülmektedir.Çalışmamız, teorik ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın teorik kısmında; performans değerlendirme kavramı, performans değerlendirmenin gelişimi, amacı ve performans yönetim sistemi, değerlendirmede kullanılacak kriterler,, yapılan hatalar, karşılaşılan sorunlar ve değerlendirmede kullanılacak yöntemler konularına açıklık getirilecektir. Uygulama kısmında ise; K.Maraş'ta faaliyette bulunan 16 banka şubesi'nde çalışan 155 personel' le yapılan performans değerlendirme uygulamaları anketinin sonuçları yer almaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Performans, Başarı, Değerleme, Personel, Bankacılık Sektörü. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MBA Thesis PERFORMANCE EVALUATION APPLICATION OF THE BANKING SECTOR HAKAN KELLEROGLU DEPARTMENT OF BUSINESS ADMINISTRATION INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCE UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM SUPERVISOR: Ass. Prof.Doç.Dr. ISMAIL BAKAN Year: 2003, Pages: 109 Jury:Ass. Prof.Dr. İsmail Bakan ProflDr. H. Çetin Bedestenci Assoc. Prof.Dr. Adnan Çelik The main aim of the research is to study Performance Analysis Implementations in banking sector to figure out its practical approaches and affects in the sector. The banking business is one of the most important business parts in national economy and service sector. Also, the business sector has been using and following technological developments to increase its service quality. Because of the market conditions such as sharp competition, customer needs, preferences and wants, the banks have to focus on performance determinants factors. Nowadays business foundations that focus on human resources concept to increase profitability of the firm analyze their workers' performances so that the banking business applies same way to determine the performance of employees in the sector. IllThe research has two main parts. First includes theoretic information and the other one includes an empirical study. Hence, in the first part of the research; the concept of the performance analysis, the development of the performance analysis, the performance management system and goals, the performance analysis determinants, the performance analysis errors, the performance analysis problems and the performance analysis models have been explained. In addition to that, in the empirical part; there are some results from 155 questionnaires which performed in 16 different bank branches in K.Maras. KEY WORDS: Performance, Success, Appraise, Personnel, Banking Sector. IV