Çalışma hayatında esneklik arayışları
Search of flexibility in work life
- Tez No: 137194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇALIŞMA HAYATINDA ESNEKLİK ARAYIŞLARI REGAIB BAYKAL KSÜ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI DANIŞMAN : Yrd. Doç Dr. Ismal BAKAN Yıl:2003, Sayfa:174 Jüri : Yrd. Doç. Dr. İsmail BAKAN : Yrd. Doç. Dr. Mustafa TAŞLIYAN : Yrd. Doç. Dr. Yücel AYRIÇAY Bu çalışmanın amacı, sosyal tarafların çalışma hayatında esneklik arayışları noktasında nerede olduklarının tespit etmektir. Tespit noktasmda ilk önce, esnekliğin gelişme süreci, türleri ve uygulama alanı hem teorik hem de uygulamaya yönelik olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Uygulamayı desteklemek amacıyla, sosyal tarafların her birinin görüşlerini muhafaza eden alan (anket) çalışması yapılmıştır. Alan çalışması uygulamasının sonucunda, sosyal tarafların sanılanın aksine esneklik uygulamalarına çok katı bakmadıkları sonucuna erişilmiştir. Son yaşanan ekonomik kriz, sosyal tarafları statüyü koruma yerine, istihdam ve üretim için tedbirler almaya ve fedakarlık yapmaya itmiştir. Yapılması gereken sosyal tarafları asgari müştereklerde buluş turabilm ektir. Anahtar Kelimeler : Esneklik, Çalışma Hayatı, Sosyal Taraflar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MBA Thesis SEARCH OF FLEXIBILITY IN WORK LIFE REGAIB BAYKAL DEPARTMENT OF ADMINISTARATION INSTITUTE OF BUSINESS SOCIAL SCIENCE UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM SUPERVISOR: Assist. Prof. Dr. Ismal BAKAN Year: 2003, Pages: 174 Jury : Assist. Prof. Dr. Ismail BAKAN : Assist. Prof. Dr. Mustafa TAŞLIYAN : Assist. Prof. Dr. Yücel AYRIÇAY The aim of the present study is to determine the place of the social sides in terms of seeking the flexibility. In the first stage, the progress of flexibility, its types and adoptation were And out therotically and practically. To determine the objectives, a survey was carried out with emplyees and employers examined in the study. The results of the survey showed that the both sides did not seemed to be as rigid as previously supposed. Because of the recent economical crises, the both sides came closer to take necessary actions to keep production and employment levels and also mutual benefits, instead of keeping their status. Keywords : Flexibility, Work Life, Social Sides n