Gaziantep'teki Ermeniler (1895-19239)
Armenians in Gaziantep (1895-1923)
  1. Tez No: 137230
  2. Yazar: KERİM TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL PEKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET GAZİANTEP'TEKİ ERMENİLER (1895-1923) Kerim TİRYAKİ Yüksek Lisans Tezi, Sosyal Bilimler Danışman: Yrd. Doç. Dr. Celâl PEKDOĞAN Haziran, 2003, 119 sayfa - Bu çalışmanın amacı, 1900-1923 tarihleri arasında Gaziantep'te yaşayan Ermenilerin sosyal, ekonomik ve kültürel yönlerini ortaya koymaktır. Ayrıca bu çalışmamız ile, gerek Gaziantep'te gerekse ülke genelinde Türk hâkimiyeti altında yaşayan Ermenilerin hiçbir zulüm ve baskıya maruz kalmadan rahatça yaşamış oldukları arşiv belgeleri de kullanılarak ispat edilmiştir. Ermeniler, tarih boyunca çeşitli devletlerin hâkimiyeti altında yaşamışlar; ancak Türklerin gösterdiği hoşgörüyü hiçbir ulustan görmemişlerdir. Tanzimat ve Islahat Fermanlarının gayrimüslimlere tanıdığı çeşitli özgürlüklerden Emeniler de yararlanmışlardır. Elde ettikleri bu özgürlükler, Ermenileri Osmanlı toplumunda farklı bir konuma taşımıştır. Kültür düzeylerinin yükselmesi ve Ermeni toplumu bilincinin belirginleşmeye başlamasıyla, diğer gayrimüslimler gibi Ermenilerde de devlete karşı isyan hareketleri baş göstermeye başlamıştır. Avrupalı misyonerlerin faaliyetleri, bu isyanları destekler nitelikte olmuştur. I. Dünya Savaşı döneminde tamamen su yüzüne çıkan Ermeni hareketleri karşısında, Osmanlı Hükümeti 1915 İskân Karan'm çıkarmıştır. Araştırdığımız ndönem ve öncesinde, Türkler Ermenilere iddia edildiği gibi baskı veya zulüm yapmamışlardır. Bilim Dalı Sayısal Kodu: TAR 560 m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ARMENIANS IN GAZİANTEP (1895-1923) By Kerim TİRYAKİ Master's Thesis,Department of History Supervisor ; Asst. Prof. Dr. Celal PEKDOGAN June 2003, 119 pages The objective of this study is to reveal the social, economical and cultural aspects pertaining to the Armenians, who lived in Gaziantep between 1900- 1923. Moreover, It was proved with the aid of the documents in archieves that the Armenians, who lived under Turkish rule whether in Gaziantep or across the country, led a way of life without being exposed to any oppression and persecution. Armenians lived under the rule of various nations during their history. However, they didn't receive the tolerance shown by Turks from any other nations. The Armenians also benefitted from various priviledges which were endowed in favor of non-muslims through the Regulations and Amelioration Decrees. These obtained priviledges took them onto a different status in the Ottoman society. Since the Armenians' cultural level rose and the Armenian consciousness began to become evident, rebellious acts against the state began to arise in the Armenian society as in other non- muslim societies. The activities led by European missionaries had the quality to support such a social unrest. The Ottoman government issued 1915 Settlement Resolution in the face of the Armenian activism which precisely emerged above the surface in the period of the War of World I Turks never persecuted and oppressed the Armenians, contrary to what has been claimed during and before the period which has been researched through this study. Science Code : His 560 rv