Esnek imalat sistemleri ve esnek imalat sistemlerinin tekstil işletmelerinde uygulanabilirliği
Flexible manufacturing systems and its ability of application in textile organisations
- Tez No: 137263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
11 ÖZET ESNEK İMALAT SİSTEMLERİ VE ESNEK İMALAT SİSTEMLERİNİN TEKSTİL İŞLETMELERİNDE UYGULANABİLİRLİĞİ DEMİRELİ, Cemalettin Yüksek Lisans Tezi, İşletme Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Turan PEKMEZCİ Mayıs, 2003, 124 sayfa Teknolojideki hızlı ve çarpıcı gelişmelere bağlı olarak, üretim sistemlerinde de önemli gelişmeler olmuştur. Özellikle bilgisayarın üretim faaliyetlerinde kullanılması işletmelere yaygın bir şekilde ileri üretim sistemlerini kullanma olanağı sağlamıştır. Emek yoğun üretim yapan şirketler için teknoloji yoğun üretim tipi rekabet açısından bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu gelişmelere bağlı olarak dünyada etkin bir kullanım alanı bulan esnek üretim sistemleri ile orta hacim orta çeşitlilikte üretim olanaklı hale gelmiştir. Bu çalışmada; esnek üretim sistemlerinin tekstil işletmelerinde uygulanabilirliği anket tekniği kullanılarak incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın ilk iki bölümünde üretim sistemleri, esneklik ve esnek üretim sistemleri ile ilgili kavramlar geniş bir şekilde açıklanmış, literatüre uygun olarak bir alt yapı kurulmuştur. Daha sonra Türkiye' nin tekstilde önemli bir sanayi merkezi olan Gaziantep' teki tekstil işletmelerinde yapılan anketten elde edilen veriler çerçevesinde analiz yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; Gaziantep' teki tekstil işletmelerinde esnek imalat sistemlerinin uygulanabilir olduğu görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Esneklik, Esneklik Türleri, Esnek Üretim Sistemleri, Yalın Üretim, Çevik Üretim Bilim Dalı Sayısal Kodu : İŞLT 590
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEMS AND ITS ABILITY OF APPLICATION IN TEXTILE ORGANISATIONS M.A. Thesis, Department of Business Administration Supervisor : Asst. Prof. Turan PEKMEZCİ May, 2003, 124 pages Through the rapidly and impressingly growing technology there has been important developments in manufacturing systems. Particularly, use of computer in production activities has provided the opportunity of using the advanced production systems in organisations extendingly. Nowadays to compet in well conditions for the organisations those are labour intensive it is an obligation to tend into technology intensive manufacturing. According to these modulations, flexible manufaturing systems with effective usage in the world, provides mid-volume/mid-variety production. In this study, flexibility and ability of flexible manufacturing systems application in textile enterprises has been researched with survey method. Initial two parts of the study mentions about manufacturing systems, flexibility and flexible manufacturing systems concepts with convenient substructure to the literature. Then the datas, upon to the surveys made in Turkey's important textile industry center, Gaziantep, have analysed and interpreted. According to the research results flexible manufacturing systems can be practice by the organisations in Gaziantep. Keywords : Flexibility, Flexibility Types, Flexible Manufacturing Systems, Lean Production, Agile Manufacturing. Science Code : İŞLT 590