İşletme yönetiminde muhasebe bilgi sisteminin yeri ve önemi, bir tekstil işletmesinde uygulama
Application areas and significance of accounting information systems at facility management a case at a textile firm
- Tez No: 137262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İşletmelerin etkin bir şekilde yönetilmesi iyi bir muhasebe bilgi sisteminin kurulmasına ve muhasebe çıktılarının yönetimde kullanılmasına bağlıdır. İşletme yöneticilerin, yönetim kararlarında mali bilgilerin önemi büyüktür. Bu mali bilgilerin toplanarak işlenmesi, sınıflandırılması ve raporlanması gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için de işletmelerde muhasebe bilgi sisteminin kurulu olması gerekir. Sadece muhasebe bilgi sisteminin kurulu olması da yeterli olmamaktadır. Muhasebe bilgi sisteminin verilerini yönetim karalarında yöneticilerin dikkate alması gerekir.. İşletmelerde muhasebe bilgi sisteminin önemi işletme kararlarının verilmesinde yönetime gereksinim duyduğu bilgi ve raporların sunmasından ileri gelir. İşletme faaliyetleri sonucu elde edilecek mali bilgilerin doğruluk derecesi ancak muhasebe bilgi sistemi ile olanaklıdır. Muhasebe bilgi sistemi aynı zamandadiğer işletme departmanlarındaki bilgileri de toplayarak diğer işletme departmanların kontrolünü ve denetimini de sağlamış olmaktadır. Etkili bir muhasebe bilgi sisteminin oluşturulması için gelişmiş bir bilgisayar sisteminin olması gerekir. Bu sistemde mali nitelikteki bütün veriler muhasebe bilgi sistemine dahil edilerek işletme yönetimine hızlı ve doğru bilgileri raporlamalıdır. Bu çalışmada iki bölümde konu ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Gaziantep'te faaliyet gösteren GÜRTEKS Şirketler Grubunda muhasebe bilgi sisteminin işleyişi incelenmiştir. Son bölümde Firmanın muhasebe bilgi sistemi çıktılarının yönetim kararlarındaki etkileri incelenerek sonuçlan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficient management o facilities depends on establishment of proper accounting systems and usage of accounting outputs during the phase of managemnt. Financial data is extremely important for the managers, board of directors, at the stage of decision making. These financial data should be gathered, refined, calassified and reported. Because of this reason, accounting information systems must be implemented. In fact implementation itself is not soleyly adequate. Outputs of these systems should be paid by the managers. The importance of accounting information systems arese from presentation of data and reports to the managemers during decision making. Realibility of financial data gathered at the end of each term is possible, only by accounting information systems. At the smae time AIS should campile knowledge about the other departments data so enabling their control and audit. A complicated and comprehensive computer system is essential in order to establish an eficient accounting system. By means of such a system, all the financial data included in the AIS shoul be reported in a rapid and correct way. During the case study therotical information is supplied in two parts. In the third part AIS of GÜRTEKS- a textile firm operating in Gaziantep is examined. Effects by the result of company's AIS outputs to the management decision is investigated and condequences are evaluated.