Küresel rekabet gücü ve Türk sanayinde Gaziantep tekstil sektörünün yeri
Global competitiveness and Turkish industry Gaziantep textile industry
- Tez No: 137264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET KÜRESEL REKABET GÜCÜ VE TÜRK SANAYİNDE GAZİANTEP TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN YERİ ABUŞOĞLU, Alptekin Yüksek Lisans Tezi, İktisat Anabilim Dalı Tez Yöneticisi, YrcLDoç. Dr. Metin YILDIRIM Haziran, 2003, 109 sayfa Dünyada son 40-50 yıl içerisinde küreselleşme hareketleri büyük hız kazanmıştır. Genel olarak küreselleşme kavramı, dünya toplumları arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel sınırların kalkması ve tam bir serbestliğe yakın düzen alması olarak tanımlanmıştır. Küreselleşme hareketlerinin yoğun olarak yaşandığı günümüzde en çok etkilenen ülke ekonomileri olmuştur. Küreselleşme kavramının tanımında da olduğu gibi, serbestleşme sonucunda artan ticaret akımları ülkeler arasında yoğun bir rekabetin yaşanmasına sebep olmuştur. Yoğun rekabet ortamında ülkeler rekabet güçlerini arttırabildikleri ölçülerde bu oluşum içinde ayakta kalabilmişler, rekabet güçlerini arttıramayan ülkeler ise bu yarışta geride kalmışlardır. Türk sanayisi de küreselleşme akımları karşısında etkilenmiştir. Türk sanayisinin durumu göz önüne alındığında artan küresel rekabet ortamı karşısında sanayi, geçmişten de gelen yapısal problemler dolayısıyla rekabet ortamında gerilerde kalmıştır. Türk sanayisinin itici güçlerinden biri olan Türk Tekstil Sektörü bu gidişata dur diyebilecek ve küresel rekabet ortamında Türkiye'nin rekabet gücünü arttırabilecek gücü kendi içerisinde barındırmaktadır. Tekstil sektörüne yapılan yatırımlar ve özellikle vasıflı işgücü ve en son teknolojilerin kullanılması busektörün şuan bulunduğu yerden daha yüksek yerlere gelerek Türkiye'nin uluslararası pazarlardaki rekabet gücüne çok önemli katkılar sağlayacaktır. Gaziantep tekstil sektörü, gerek yurt içi piyasada gerekse yurt dışı piyasalarda Türk sanayisinin dinamiklerinden birini oluşturmaktadır. Gaziantep tekstil sanayicilerinin küreselleşen dünya düzeninde devletin, maliyetlerin azaltılması veya düşürülmesi için başta enerji fiyatları olmak üzere SSK primlerinin ve vergilerin düşürülmesi, kredi faiz oranlarının aşağılara çekilmesi, tekstil sektöründe istihdam edilen işgücünün vasıf ve kalitesinin arttırılması ve dış piyasalar için bürokrasinin azaltılması yönünde istekleri, yapılan anket çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Bilim Kodu: EKON 590
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GLOBAL COMPETITIVENESS AND TURKISH INDUSTRY GAZİANTEP TEXTILE INDUSTRY ABUŞO?LU, Alptekin MA Thesis, Department of Economics SupervisonAsst. Prof. Dr. Metin YILDIRIM June, 2003, 109 pages The globalisation has gained momentum in the last few decades. The concept of globalisation is defined as cancelling national boundries an certain levels including social, economic and cultural lives of people and almost total freedom of movements for goods, ideas and people. The globalisation has mostly effected national economies of individual countries. The ever increasing word trade volume, as a result of liberaligation, has caused intense competition among world nations. The countries that the globalisation and now are in god shape economically are the ones who increased their competitiveness througouht the process. The rest of the countries who were slow in their rate to catch the trend, are now well behind. Obviously, Turkish industry is affected by this powerful current of globaligation in ever way. In general, the increased global competition, along with the existing structural problems of general Turkish economy, has caused certain industries in Turkey stay behind world standard. Gaziantep textile sector is one of the dynamics of Turkish industry both at domestic and foreign markets. Textile industrialists in Gaziantep have suchdemands from the state as decreasing or diminishing the cost of energy, which ranks as the most significant, social security premimus, taxes, interest rates of credits, increasing specialties and quality of the labor force employed in textile industry and decreasing the bureaucratical affairs for foreingn market to compete on the globalizing world. Science Code: EKON 590