Dini metinlerde lafızcı yorumların kelami problemlere etkileri
- Tez No: 137291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Djrû_metinler üzerinde yapılan çalışmalarda lafjz-ilejTjana arasındaki dengenin tam olarak kurulamaması bu alanda oluşan disiplinlerde bir takım problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Kelâm ilmi de tıpkı diğer ilimlerde olduğu gibi birkaç temel konusuyla bu problematiğin içine sürüklenmiştir. Kelâm ilmi Kur'an'ın mücizeliği, tevil, Kur'an'ın mahluk olup olmadığı meselesi ve bu meselenin bir uzantısı olan dillerin kökeni gibi konularda bu problematiğin içine girmiştir. Kur'an-Kerim anlaşılması, insanlara hidayet kaynağı olması için gönderilmiştir. Bundan dolayı bizim asıl amacımız Kur'an'da,“kastedilen manaya ulaşma”olmalıdır. Lafızlar ise bu mananın elde edilmesi için birer araç durumundadır. Kur'an'ı amacına uygun olarak anlayabilmemiz için lafızları olabildiğince Kur'an'da kast olunan manayı elde etme istikametinde kullanmalıyız. Aksi taktirde özellikle kelâmî konularda hataya düşmemiz kaçınılmaz olacaktır.
Özet (Çeviri)
incapability of having a good relationship between the lexis (word) and the meaning in studies on religious texts has caused to have some problems with the disciplines occured in this field. The Islamic Teology has been drawn to these causes with some of its basic problematic as in other sciences The Islamic Teology has got into these causes with the problematic such as miraclity of Quran, interpretation, wether Quran has been created or not and the origin of languages as a consequence of the former. Quran has been sent to be perceived and to be the source of way showing the truth. Thus, our msin goal should be reaching the meaning“which is aimed in Quran”and each of the words is a means of obtaining the meaning, in order to understand Quran in a regard due with, its aim we should use the lexis (words) to obtain the aimed meaning as much as possible. Otherwise it will be inevitable to full into fallacy particular/ with the issues relevant Islamic Teology