Dünyada ve Türkiye'deki mevcut ve alternatif enerji kaynakları ve politikaları
Present and alternative energy sources and policies of the world and Turkey
- Tez No: 137321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ZAFER ŞENALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
?»'iU-i,. \ ÖZET V '"v. * Günümüzde artık enerji kullanımı kalkınmanın en önemli göstergelerindendir. Bu konu ile ilgili yapılan çalışmada Dünya ve Türkiye Enerji Kaynakları ile üretim-tüketim değerleri ve rezervleri incelenmektedir. Mevcut ve Alternatif Enerji kaynaklan potansiyelleri incelenerek, gelecekteki hedefler araştırılmaktadır. Çalışma toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde özetle enerjinin ekonomik, kültürel ve bilimsel gelişme kadar önemli bir araç olduğu anlatılmaktadır. Enerji tüketimi ile ülkelerin gelişmişliği arasındaki paralellikler üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde Dünya Enerji görünümü anlatılmaktadır. Bölge ve ülkelerin mevcut enerji kaynakları (Petrol, Doğal gaz, Kömür, Hidrolik, Nükleer) ile Alternatif Enerji kaynaklarının üretim-tüketim ve rezerv miktarları incelenmektedir. Diğer yandan önümüzdeki dönemin enerji potansiyelleri hakkında bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölüm ise Türkiye'nin Enerji görünümünün anlatıldığı bölümdür. Bu bölümde ülkemiz rezervleri, üretim ve tüketimi anlatılarak enerji kaynakları açısından mevcut ve gelecekteki durum ortaya konulmaktadır. Dördüncü bölümde Dünya ve Türkiye Enerji görünümünün incelenmesi ile ortaya çıkan öneriler sunulmaktadır. Enerji kaynakları değerlendirilerek, kaynakların daha verimli kullanılması için sektörel boyutta yapılması gerekenler tartışılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde elde edilen neticeler ortaya konulmaktadır. Buna göre Enerji kaynaklarının potansiyelleri ve Enerjinin yeni dönemdeki konumu özetlenmiş ve sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY t Using energy is most important indicataor of development in the current time. Energy sources of world and Turkey, production - consumption coasts and reserves rre examined in this study relevant with this study. Potentials of present and alternative energy sources are examined and targets of future are investigated. This study consist of five division. In the first division, the relation between energy consumption and the development of countries and the importance of energy as economic, cultural and scientific development are described. In the second division, the appearace of world energy is described. Present energy sources (Oil, Natural Gas, Hydroelectricity, Nuclear) of region and countries and the quantity of reserve, production and consumption of Alternative Energy sources are examined. Besides, energy potentials of next period is described. In the third division, the appearance of Turkey's energy is examined. İn this part, present and future position of energy sources are described related with reserves, production and consumption of our country. In the fourth division, suggestions as a result of examining the appearance of world and Turkey's energy are submitted. By evaluating the energy sources, what do we have to do in sectoral dimension, in order to use the sources more productive is discussed. The results are brougt up in the last division of the study. Potentials of energy sources and the location of energy in next period is summaried and concluded.