Bilişim sektöründe pazar odaklılık, yenilik stratejileri ve yenilik kabiliyeti arasındaki ilişkiler ve bunların şirket performansı üzerindeki etkileri
Relationships between market orientation, innovation strategies and innovative capability in information industry and effects of these on firm's performance
  1. Tez No: 137325
  2. Yazar: GÜLŞEN AKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
IV ÖZET Yenilik, ekonomik büyümeye ve istihdamın artmasına katkıda bulunan küçük ve orta ölçekli firmalar için en önemli araçlar arasındadır. Sürekli değişen bir dünyada hayatta kalma çabası için, yenilik yeteneği daha da kritik bir hale gelmektedir. Başarılı yeni ürünler geliştirmek belki de günümüzde yöneticilerin karşılaştıkları en önemli tek görevdir. Bu konuda yapılan bir çok çalışma, küçük ölçekli firmaların yenilikçi çabalarını artıran faktörlerin belirlenmesine yönelmiştir. Bu çalışmada yeniliği en çok etkileyen faktörleri incelemek için regresyon esaslı bir metodoloji kullanılmıştır. Yenilik stratejisini boyutları, pazar yönlülük ve teknoloji yönlülüğün yenilik üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve yenilik, Pazar yönlülük ve firma performansı arasındaki ilişkiyi incelemek için Türkiye'de yazılım sektöründe faaliyet gösteren 1 56 firmadan elde edilen veriler kullanılmıştır. Yenilik stratejisinin boyutları- agresiflik, analiz, savunmacılık, gelecek odaklılık, proaktiflik ve risk alma-, pazar odaklılığın üç bileşeni- müşteri odaklılık, rakip odaklılık, fonksiyonlar arası koordinasyon- firmaların yenilik yetenekleri ve yenilik başarısı üzerindeki etkileri ile ilgili hipotezler geliştirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre yenilik stratejisinin boyutları ve pazar yönlülük yenilik yeteneğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İlk olarak, yenilik stratejisinin analiz, gelecek odaklılık ve proaktiflik boyutlarının yenilik yeteneği ile pozitif bir şekilde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. İkinci olarak, Pazar yönlülüğün müşteri yönlülük ve fonksiyonlar arası koordinasyon bileşenleri yenilik yeteneğini pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Bununla birlikte, iddia edilenin tersine, teknoloji yönlülük ve yenilik yeteneği arasında negatif bir ilişkinin var olduğu tespit edilmiştir.Üçüncü olarak yenilik yeteneği ve yenilik başarısı arasında pozitif bir ilişkinin var olduğu tespit edilmiştir. Dördüncü olarak yenilik başarısı firma performansını en çok etkileyen faktördür. Yenilik yeteneği ve rakip yönlülük, firma performansını pozitif yönde etkilemektedir. Elde edilen bulguların teorik ve yönetimsel etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Innovations are among the most important means through which firms contribute to increased employment and economic growth. Striving to survive in the ever changing world, the capability to innovate has become increasingly crucial for virtually all firms. Developing of successful new products is probably the single most important managerial problem today. Much research has been carried out to determine the factors facilitating innovative efforts of SMEs. This study uses a regression-based methodology to examine the primary antecedents of innovation. This study utilizes data collected from 156 software development firms in Turkey, and assesses the relationships between dimensions of innovation strategy, market orientation, technological orientation, and innovation success. The six dimensions of innovation strategy- aggressiveness, analysis, defensiveness, futurity, proactiveness and riskiness-, and three components of market orientation - customer orientation, competitor orientation and inter functional coordination are hypothesized to influence a firm's innovative capability and innovative success. The results indicate that dimensions of innovation strategy and market orientation play a significant role in improving the innovative capability of software firms. First, analysis, futurity and proactiveness dimensions of innovation strategy were found to be positively associated with innovative capability. Second, customer orientation and inter functional coordination components of market orientation effect innovative capability positively and significantly. However, in the contrast that hypothesized, a negative relationship was found between technological orientation and innovative capability. Third, a positive relationship was found to exist between innovative capability and innovation success. Fourth, innovation success was found to be the strongest driver of firm performance. Innovative capability and competitor orientation were also found to positively influence firm performance. The managerial and theoretical implications of the findings are discussed.