Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), gelişmekte olan ülkelerdeki rolü, önemi ve Türkiye
World Trade Organization (WTO) and its role and importance for developing countries and Turkey
- Tez No: 137332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünya Savaşı'ndan sonra dünya ticaret sisteminde serbestleşme hareketleri başlamıştır. Öncelikle GATT (Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması) olmak üzere birtakım görüşme ve anlaşmalarla küresel ticaret ortamı belirli bir yasal ve kurumsal yapıya kavuşturulmaya çalışılmaktadır. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) de küreselleşme ortamında GATT düzenlemeleri ile bazı haklardan yararlanan gelişmekte olan ülkelere (GOÜ) ticaret alanında rekabet ortamında bulunabilmeleri için bazı yükümlülükler getirmiştir. Bu çerçevede uluslararası ticaret daha adil ve düzenli bir yapıya kavuşmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Liberalization of the world trading system began after the II. World War. An institutional and legal framework was designed for the world trade with GATT. World Trade Organization (WTO) provided further advantages and rights for the developing countries (DC) to compete in the world trade. By that, it is expected mat international trade would be more equitable.