9-12 yaşlar arası spor yapan ve yapmayan kız-erkek öğrencilerin fiziksel uygunluklarının eurofit test bataryasıyla ölçülmesi
  1. Tez No: 137333
  2. Yazar: GÜRKAN GERİME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu araştırma;9-12 yaş arası spor yapan,yapmayan kız ve erkek öğrencilerin fiziksel uygunluk seviyelerinin eurofıt test bataryası ile ölçülmesidir. Denekler,Muğla ili Marmaris ilçesi Kenan Evren Eğitim Kültür Vakfı Özel Marmaris Koleji öğrencilerinden rast gele seçilerek spor yapan kız öğrenciler (n=T6), spor yapmayan kız öğrenciler (n=16), spor yapan erkek öğrenciler (n=15) ve spor yapmayan erkek öğrenciler (n=16) olarak dört grup halinde ölçümleri yapılmıştır. Ölçümlerin istatistiki analiz yöntemlerin değerlendirilmesinde One way ANOVA ve TUKEY testleri kullanılmıştır. Eurofıt ölçüm değerlerinde mekik koşusu, el dinamometresi, uzun atlama, mekik, 10x5 m. koşusu, otur uzan testi ve flamingo denge testleri kullanılmıştır. Gruplar arası anlamlılıklar araştırılmıştır. Fiziksel uygunluk ölçümlerinde skinfold değerlerinden sub-scapula, triceps,biceps, chest, supra-iliak, abdominal ve uyluk ölçümleri yapılmıştır. Spor yapan ve yapmayan kız öğrencilerin mekik koşusu TUKEY HSD anlamlılık testinde 0,166 anlamlılık seviyelerinde olduğu, uzun atlama TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,024 anlamlılık seviyelerinde olduğu, mekik TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,058 anlamlılık seviyelerinde olduğu, 10x5 m. Koşusu, TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,126 anlamlılık seviyelerinde olduğu, flamingo denge testi TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,005 anlamlılık seviyelerinde olduğu, otur uzan TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,457 anlamlılık seviyelerinde olduğu, biceps TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,3 1 8 anlamlılık seviyelerinde olduğu, uyluk TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,272 anlamlılık seviyelerinde olduğu görülmüştür. Spor yapan ve yapmayan erkek öğrencilerin mekik koşusu TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,000 anlamlılık seviyelerinde olduğu, uzun atlama TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,024 anlamlılık seviyelerinde olduğu,mekik TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,228 anlamlılık seviyelerinde olduğu, 10x5 m koşusu TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,013 anlamlılık seviyelerinde olduğu, otur uzan TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,091 anlamlılık seviyelerinde olduğu, flamingo denge TUKEY HSD anlamlılık testinde ise 0,465 anlamlılık seviyelerinde olduğu görülmüştür. Ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was done for the purpose of measuring the health and physical ability of 9-12 year old boys and girls who take regular physical exercise as well as for those that don't, using the Eurofit Test Battery. The trial group of this research was gathered in four groups as: girls doing sports (n=16), girls not doing sports (n=16), boys doing sports (n=16), boys doing sports (n=15) and boys not doing sports, chosen from the students of Kenan Evren Education and Cultural Foundation College in Marmaris. The one way ANOVA and TUKEY statistical techniques were used in evaluation of the data. For Eurofit testing the mekik running, the hand dynometre, the long jump, sit-ups, the 10x5m race, sit and stretch and the flamingo balance test were applied. A considerable difference was observed between the groups. In the physical fitness tests,among skinfold data, sub-scapula, triceps, biceps, chest, suprailiac, abdominal and thigh tests were applied. The results of the consideration tests applied to the girls doing sports and girls not doing sports were;. In mekik running TUKEY HSD test : at 0, 1 66 level,. In long jump TUKEY HSD test : at 0,024 level,. In sit-ups TUKEY HSD test : at 0,058 level,. In 1 0x5m race TUKEY HSD test : at 0, 1 26 level,. In flamingo balance TUKEY HSD test : at 0,005 level,. In sit and stretch TUKEY HSD test : at 0,457 level,. In biceps TUKEY HSD test : at 0,3 1 8 level,. In thigh TUKEY HSD test : at 0,272 level. T.C. IVThe results of the consideration tests applied to the boys doing sports and girls not doing sports were;. In mekik running TUKEY HSD test : at 0,000 level,. In long jump TUKEY HSD test : at 0,024 level,. In sit-ups TUKEY HSD test : at 0,228 level,. In 1 0x5m race TUKEY HSD test : at 0,0 1 3 level,. In sit and stretch TUKEY HSD test : at 0,09 1 level,. In flamingo balance TUKEY HSD test : at 0,465 level.