The World Trade Organization's role for developing countries under the agriculture negotiations
Tarım müzakereleri çerçevesinde Dünya Ticaret Örgütü'nün gelişmekte olan ülkeler için oynadığı rol
- Tez No: 591904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖMÜR ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Ziraat, Economics, International Relations, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Tarifeler ve Ticaret Genel Anlaşması'nın halefi olarak 1995 yılında kurulmuştur. DTÖ ticaret anlaşmazlıklarının çözümü ve ulusal ticaret politikalarının gözden geçirilmesi için bir platform sunduğu için kurallara dayalı, adil ve rekabetçi küresel ticaret sisteminin koruyucusu olarak düşünülmektedir. DTÖ, oldukça tartışmalı bir örgüttür. DTÖ, genellikle sadece Gelişmiş Ülkelerin çıkarlarını dikkate alan bir kuruluş olmakla eleştirilmektedir. DTÖ karşıtlarının bakış açısıyla, DTÖ Gelişmekte Olan Ülkelerden çok Gelişmiş Ülkelere fayda sağlayan bir“zenginler kulübü”dür. Uluslararası ticareti serbestleştirme misyonu dışında, DTÖ aynı zamanda Gelişmekte Olan Ülkelerin ve En Az Gelişmiş Ülkelerin küresel ticarete entegre olmalarına ve kalkınma süreçlerine destek olmayı da amaçlamaktadır. Kalkınmanın DTÖ'deki önemli yerinin açık bir göstergesi olarak, Özel ve Lehte Muamele (ÖLM) kavramı, tüm DTÖ Anlaşmalarına entegre edilmiştir. Söz konusu ÖLM hükümleri, Gelişmekte Olan Ülkelere ve En Az Gelişmiş Ülkelere taahhütlerini üstlenirken özel haklar sağlamaktadır. Bu tezin asıl amacı, Gelişmekte Olan Ülkelerin DTÖ müzakerelerini şekillendirme yetisini ve karar alma sürecindeki etkinliğini ortaya koymaktır. Bu tez, DTÖ Tarım Anlaşması'nda yer alan ÖLM hükümleri ile DTÖ tarım müzakereleri kapsamındaki ÖLM araçlarına odaklanmaktadır. Bu çalışmada DTÖ tarım müzakereleri boyutuyla yapılan analiz, DTÖ'nün sadece Gelişmiş Ülkelerin çıkarlarını esas almadığını gösteren kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The World Trade Organization (WTO) as the successor of the General Agreement on Tariffs and Trade (GATT) was established in 1995. Since WTO provides a platform for coping with trade disputes and observing national trade policies, it is considered as the guardian of rule-based, fair and competitive global trading system. WTO is a highly controversial organization. WTO is generally criticized on the grounds that it is an institution where only developed countries' interests are considered. From WTO opponents' view, WTO is a“rich man's club”which benefits Developed Countries more than Developing Countries. Apart from its mission of liberalising international trade, the WTO also aims to help developing and least developed countries to integrate into the global trade and support their development process. As an explicit indication of the crucial place of development in the WTO's work, the concept of Special and Differential Treatment (S&DT) was integrated into all WTO agreements and these S&DT provisions give special rights to developing and least-developed countries in undertaking their commitments. The main aim of this thesis is to put forward developing countries' competence to shape WTO negotiations and their effectiveness in decision-making process. This thesis focuses on S&DT provisions in the WTO's Agreement on Agriculture and S&DT instruments under WTO agriculture negotiations. The analysis made from the dimension of the WTO agriculture negotiations in this study provides proofs demonstrating that WTO is not driven solely by the interests of developed countries.