Yazılı basında Türk spor gazeteciliği tarihi (Cumhuriyet Dönemi)
History of Turkish sports journalism in mass communication (Republic Period)
  1. Tez No: 137341
  2. Yazar: MELİH AVNİ ERİŞKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
m ÖZET Yazılı Basında Türk Spor Gazeteciliği Tarihi (Cumhuriyet Dönemi) adlı Yüksek Lisans tezinde, Türkiye'de yazılı basında spor gazeteciliği olgusunun geçirmiş olduğu evreler, tarihsel süreç içerisinde incelenmiş, sporu konu ve içerik olarak işleyen spor basını, yapı, işleyiş ve içerik, haber dili açılarından incelenmiş ve meydana gelen yapısal değişiklikler ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede, çalışmanın ilk bölümünde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları ve sınırlılıklarına değinilerek, konuyla ilgili tanımlara yer verilmiştir. Bu amaçla; öncelikle, spor/gazete/gazeteci/gazetecilik/spor gazeteciliği/ Muhabir/Tarih gibi terimlerin açıklaması yapılmıştır.“İlgili Araştırma ve Yayınlar”başlığı altında verilen ikinci bölümde, yurt içinde ve yurt dışında yapılmış ilgili araştırma ve yayınlar, bilginin devamlılığı ilkesinden hareketle incelenmiş, söz konusu araştırmalarda varılan sonuçlara ilişkin veriler özet olarak sunulmuştur.“Medya ve Spor İle İlgili Temel Bilgiler”başlıklı üçüncü bölümünde spor ile ilgili temel bilgiler derlenmiş, medya, gazete, radyo-televizyon, İnternet ve Spor Medyası terimleri hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümü ise“Yazılı Basının Tarihçesi”başlığını taşımaktadır. Bu başlık allında öncelikle“Cumhuriyet Öncesi Dönemde Türk Spor Gazeteciliği”alt başlığı altında Cumhuriyet öncesi dönemde spor gazeteciliği tarihimize geniş bir yer ayrılmış, Osmanlı İmparatorluğu Döneminden itibaren yazıh basm elemanlarmdan süreli yayınlara (Günlük Gazeteler / Spor Gazeteleri / Dergiler / Spor Dergileri) dönemin dil özelliklerine sadık kalınarak seçme örneklerle yer verilmiş ve dönemin önde gelen spor gazetecileri tanıtılarak, ilgili yayınlar değişik açılardan irdelenmiş, spor gazeteciliğinin bu günlere gelişindeki katkıları bakımından yayınlanmış spor konulu kitaplar ve spor ansiklopedilerine de yer verilmiştir.IV Ardından“Cumhuriyet Döneminde Spor Gazeteciliği”alt başlığı altmda spor gazeteciliğinin geçirmiş olduğu evreler dönemler halinde ele alınmış ve tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkan gelişmeler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bir diğer alt başlıkta“Çağdaş Türk Spor Gazeteciliği Yayın Anlayışı”ayrıntılı olarak ele alınmış ve ülkemizde basının sporu sunma biçimi,“Sayfa Düzeni Bakımından”,“Kullanılan Dil ve Anlatım Öğeleri Bakımından”,“Haber Öğeleri- Konu Seçimleri ve İşlenişi Bakırnından”,“Fotoğraf Öğesinin Kullanımı Balonundan”ve“Spor Basını Çalışanları Bakımından”incelenmiş mevcut yapı içerisinde günümüz spor basınında yaşanan problemler ve tartışma konularına yer verilmiş, sorunlara ilişkin görüşler ve önerilen çözüm yolları üzerinde durulmuştur. Son olarak,“İnternet' te Spor Gazeteciliği”alt başlığı altmda, bilgisayar teknolojisinin iletişim alanındaki en gelişmiş biçimi olarak ifade edilen İnternet'te Spor Gazeteciliği olgusu, yazıcılar (printer) vasıtası ile çoğaltılabilmesi bakımından çeşitli yönleriyle incelenmiş, yazılı basm ile aralarındaki benzerlikler ve farklar ortaya koyularak birbirlerini nasıl etkiledikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this master's thesis, which is about the History of Turkish Sports Journalism in Mass Communication (Republic Period), the phases of the concept of sports journalism in Turkey have been investigated in a historical process inquiring the sports press according to its functions, structure, processes and contents of sports press; and the news language and the structural changes which come into being have been tried to be shown. In this framework, in the first part of the study, the purpose, problem, importance, possibilities, and limitations of the study addressed and the definitions related to the subject matter were also discussed. First of all, in order to achieve the purpose of the study, the terms such as sports/ newspaper/ journalist/ journalism/ sports journalism/ reporter/ history were defined. In the second section, under the topic of“Related Researchs and Publications”, the related investigations and publications carried out at home and abroad were investigated in terms of sustainability of knowledge, and related data about the conclusions of so-called research was summarized. In the third section, which is about“Fundamentals of Information Related to Media and Sports”, basic information about sports was compiled and information about terminology dealing with media, newspaper, radio-television, internet and sports media were given. The fourth section of the study was called“The History of Media”. Under this topic, sports journalism before the foundation of Republic was investigated under the sub-title of“Turkish Sports Journalism Before the Republic”. The periodicals (daily newspapers/ sports newspapers/ journals/ sports journals) from the time of Ottoman Empire were exemplified depending upon the characteristics of the language of the period. The important sports journalists were introduced and related articles and publications were discussed. The sports encyclopedias and the published books aboutVI sports, which contributed a great deal to sports journalism, were also included in the study. Under the sub-title of“Sports Journalism During the Republic Period”, the phases that sports journalism had gone through were pointed out and the developments which came into being in historical process were tried to be determined. Under another sub-title called“The Understanding of Publication in Contemporary Turkish Sports Journalism”, the presentations of sports through media in our country were studied in the present context in terms of“Lay out of Page”,“Language Used and the Elements of Writing”,“Elements of News-Choise of Topics and Their Processing”,“The Use of Photography”and“The Stuff Working in Sports Media”. The problems and discussions in sports media were discussed and the view points about the problems and suggested solutions were also mentioned. Lastly, under the sub-title of“Sports Journalisms on the Internet”, the concept of sports journalism was investigated from different aspects on the internet, which is the most developed means of communication in computer technology. This concept was printed out with the help of the printers and the differences between the Internet and the Press were discussed by showing how they effected each other.