Bölgesel düzeyde hazırlanan web sitelerinin turizm talebine etkisinin araştırılması: Muğla bölgesinde bir uygulama
A research of effect of local web sites on tourism demand: An application in Muğla destination
  1. Tez No: 137340
  2. Yazar: YAŞAR SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ekonomi, insanların isteklerini karşılayan kıt kaynaklar arasında yaptıkları seçimleri anlamaya çalışan bir bilimdir. Bu nedenle ekonominin inceleme alanı para ya da zenginlik değil, insanlar ve insanların kıt kaynaklar içindeki tercihleridir. Turizm ekonomisinde de, insanların neden bir bölgeye seyahati diğer bir bölgeye tercih ettikleri, evde kalmak yerine neden seyahat etmeyi seçtikleri ya da neden insanların parasını başka alanlara değil seyahat için harcamaya karar verdikleri sorularına yanıt aranır. Bununla birlikte yatırımların geri dönüş sürelerinin kısalığı, istihdam yaratma potansiyeli, döviz kazandırma gücü ve katma değerinin yüksek olması gibi nedenlerle turizm sektörü kalkınmakta olan ülkelerin kalkınma çabalarında çözüm yollarından biri olarak görülmektedir. Bilginin derlenmesi, işlenmesi, analiz edilmesi, depolanması, dağıtılması ve kullanılması olarak tanımlanan bilgi teknolojileri konusunda araştırma yapan bir çok araştırmacı, bilgi teknolojilerinin turizmde kullanımının önemi üzerinde durmaktadırlar. Söz konusu araştırmalarda bilgi teknolojisini yoğun şekilde kullanan bölgelerin, bu konuda daha zayıf olan bölgelere oranla rekabet bakımından uluslar arası turizmde daha da güçlü olacakları vurgulanmaktadır. Bu nedenle, ekonomik anlamda, teknoloji bakımından gelişmiş ve gelişmemiş şeklinde iki çeşit turizm bölgesinin ortaya çıkması yüksek olasılıktır. Bu düşünceden esinlenerek, bilgi teknolojilerinin önemli bir servisi olan Internet ortamında gerek yöre ve bölge bazında gerekse işletmeler bazında hazırlanan web sitelerinin dış turizm talebinin tercihi üzerinde hangi yönde ve ne ölçüde etkili olduğunu araştırmak ve elde edilecek bulgular ışığında turizm bölgelerine ve turizm arzının iskeletini oluşturan kurum ve kuruluşlara turizm hacmini olumlu yönde etkileyebilecek önerilerde bulunmak amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında yürütülen araştırma anket tekniğine dayanmaktadır. Analizlerde kullanılan veriler, bölgeyi ziyaret etmekte olan turistlere, bölgede faaliyet gösteren konaklama ve seyahat işletmelerine ayrı ayrı uygulanan anketlerle toplanmıştır. Toplam 400 turist, 66 konaklama işletmesi ve 52 seyahat işletmesinden doldurulmuş olarak toplanan anketlerden elde edilen veriler bilgisayara aktarılarak, frekans dağılımları çıkarma, ağırlıklı ortalamalar alma, (t) testi, ANOVA ve Ki-Kare (X2) gibi çeşitli analizlere tabi tutulmuşlardır.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, bölgeyi ziyaret etmekte olan ve anketlere yanıt veren turistlerin Internet'i seyahat planı yapmakta dahil hemen hemen her konuda çok sık kullandıkları belirlenmiştir. Turistlerin bölgeyi ziyaretlerinde, seyahat işletmeleri ve tavsiyeler gibi geleneksel yöntemlerden sonra, bölgesel web sitelerinin etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Internet ortamındaki web sitelerinin çekici görsel tasarımından daha çok, içeriğinin zenginliği, güncelliği, kolay kullanımı ve hızlı görüntülenmesi turistler için önde gelmektedir. Ankete yanıt veren turistlerin hemen hemen tamamı ileriki seyahatlerinde Internet'i kullanacaklarını ve Türkiye'yi tekrar ziyaret edeceklerini belirtmişlerdir. Söz konusu turistlerin tamamına yakını, Internet' in kendilerine ve turizm bölgelerine büyük fırsatlar ve yararlar sağladığına inanmaktadırlar. Gerek bölgesel web siteleriyle ilgili yapılan incelemelerde, gerekse bölgede faaliyet gösteren konaklama ve seyahat işletmelerinden anketlerle elde edilen verilerin analiz ve değerlendirmesinden, hem bölgesel web sitelerinin hem de işletme web sitelerinin daha çok tanıtım amaçlı kullanıldıkları anlaşılmaktadır. Hem bölgesel web sitelerinin hem de işletme web sitelerinin yeterince güncellenmediği, özellikle yabancı dile çevrilmiş içeriklerinin yetersiz ve sitelerin sayfa organizasyonunun karmaşık olduğu, bir kısım bölgesel web siteleri ulaşılamaz ve dosya boyutları nedeniyle görüntül enemez duruma geldiği belirlenmiştir. Bölgede faaliyet gösteren bir kısım işletmelerin hala web sitelerinin olmadığı olanların da kendi web sitelerinin tanıtımını yeterince yapamadıkları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, hem bölgesel web siteleri hem de işletme web siteleri bu güne kadar bölgedeki turizm talebini olumlu yönde etkilemiş olmakla birlikte yukarıda bir kısmından özetle söz edilen olumsuzluklar nedeniyle, bu etki olması gereken düzeye ulaşamamıştır. Eğer bu tür olumsuzluklar bölgesel bir organizasyon ve birliktelikle en kısa sürede giderilebilirse, söz konusu siteler, ileriki seyahatlerinde mutlaka Internet'i kullanacak olan potansiyel talebi olumlu yönde daha yüksek oranda etkilemeye devam edeceklerdir. Çalışmanın sonuç bölümünde, uygulamadan elde edilen analiz ve değerlendirmeler ışığında, gerek turizm bölgelerine gerekse bölgede faaliyet gösteren turizm işletmelerine yönelik bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economics may be defined as a science which tries to understand choices of people among rare resources. Thus, study field of people is not money or richness, but people and choices of people among rare resources. In tourism economy it seeks an answer to the questions of“why people choose to travel to one destination instead of other destination, and why people travel instead of staying home or why people spend money on travel instead of other choices.”However, tourism sector has been considered as a solution in development efforts by developing countries for it returns investments quicly, provides high added value and has potantial employment. Researches studying on information technologies which may be defined as collecting, analysing, storing and delivering of information, have been emphasising on importance of using information technologies. It has been claimed that; destinations using intensively information technologies are much more competitive comparing with the low information technology destinations. In abovementioned surveys it has been claimed that, destinations using information technologies intensively have a great competition advantage against the destinations using poor information technologies. Therefore it is quite possible emerging of two destinations; technologically improved destinations, and technologically underdeveloped destinations. Starting from this point, this study has been prepared in order to research and make suggestions to improve positively the tourism establisments and the instutions which form the base of tourism demand at the resorts how the Internet service has been become effective locally or the destination on the choice of external tourism demand through the web sites prepared by establishments. This research which was carried out in the field of study is based on survey technique. Datas used in the analysis have been obtained from tourists visiting the destination, accommodations and travel companies by conducting surveys one by one. Datas obtained from 400 tourists, 66 accommodations and 52 travel agencies have been transferred to computer and analised; their frequencies, grade point averageis, (t) test, ANOVA and Chi-Square (X2) analysis.According to survey results, it has been found out that tourists visiting the destination used the Internet frequently including for their holiday plans. It has been understood that choosing the destination travel agencies and recommodations take first place and local web sites take secondary place. Rich content, updating, feasible use and fast screen is more important than attractive visual web sites in the Internet. Almost all of the tourists answered the survey, declared that they are going to use Internet for the future visits and would come to Turkey again. In the analysis of the datas obtained from accomodation and travel agencies and local web sites it has been found out that web sites of both kind of establishments have been used for promotion purposes. It has been observed that both local web sites and establishmental web sites haven't been updated properly, furthermore translated contents were insufficient and site organisations were complicated, some local web sites were not reachable and not visible due to file dimensions. It has been found out that some didn't prepare a web site for themselves and others couldn't promote their web sites widely. As a result, although local web sites and establishmental web sites have a positive effect tourism demand in the destination, due to abovementioned negativeness this effect hasn't reached to a desirable level. If these negativity can be cleared away with a proper organisation and co-operation within short time, abovementioned sites will positively effect demands of the Internet users. In the conclusion part of this study some suggestions have been made to tourism establishments which either operate in this destionation or other tourism destinations, under the light of analysis and assesments obtained from application of this study. ?' '.?'“'?'- '”'. ?..-??..-?JWj, fivVrv;"-'':.':,'i;,-i !v-*mui