İşletmelerde insan kaynakları tedarikinde internet ve bir uygulama
Internet on recruitment in organizations and a field study
  1. Tez No: 137342
  2. Yazar: SEZER YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP ÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yaşamın her alanında kendini gösteren hızlı teknolojik değişim, açık birer sistem olan işletmeleri de büyük ölçüde etkilemektedir. Söz konusu teknolojik gelişimin önemli bir öğesi olarak ortaya çıkan internet de işletme faaliyetleri üzerinde etkili olmaktadır. Bu tez çalışması, işletmelerin insan kaynakları tedarikinde internet kullanım tercihlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, genel olarak insan kaynakları yönetimini; ikinci bölüm, internet ile ilgili kavramları ve işletmelerde insan kaynaklan tedarik sürecinde internetin yerini; üçüncü bölüm ise bir alan araştırması yardımıyla işletmelerin insan kaynakları tedarik sürecinde internet kullanım tercihlerini incelemektedir. Çalışmanın sonucunda, işletmelerin büyük çoğunluğunun insan kaynakları tedarikinde internet kullandıkları tespit edilmiştir. Bunun yam sıra, internet, eğitim faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılmaktadır. İşletmelerin internet üzerinden insan kaynakları tedarikinde ağırlıklı olarak kurumun e-mail adreslerine gönderilen CV'leri değerlendirme yöntemini seçtikleri, online insan kaynakları sitelerinde ve kendi web sayfalarında ilan vermeyi daha az tercih ettikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technological change that exist in every part of the life has affected the organizations which are open systems. As a part of the technological improvement internet has also had an effect on the activities of the organizations. This research study has been done in order to find whether organizations use internet in recruitment. This research study consists of three parts. In the first part, there is a general information about the human resourses management; in the second part, there is information about the concepts of the internet and the role of the internet on recruitment in organizations; in the third part, by the help of a field research, it has been searched the usage of the internet in recruitment. The result of this research study has shown that most of the organizations use internet in recruitment. Moreover, internet has been widely used in educational activities. As a result, it has been found that organizations has mostly use the method which is selecting the CV's which were sent to the e-mail addresses of the organizations while they seldom prefer to give the advertisement on their web pages and online human resources sites.