İlköğretim okulları II. kademe öğrencilerinin beden eğitimi dersi öğretiminde kullanılan gösteri yöntemi ile alıştırma yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 137349
  2. Yazar: VEYSEL TOSUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
VII ÖZET Bu çalışmanın amacı, ilköğretim okulları 2. kademe öğrencilerinin beden eğitimi dersinde uygulanan“Alıştırma yöntemi ile Gösteri yöntemi”nin hangisinin daha etkili olduğunu araştırmaktır. Bu amaçla öğrenciler ve öğretmenler üzerinde bir araştırma yapılmıştır, öğrencilere öğrenmekte çok zorlandıkları Milli eğitim bakanlığı beden eğitimi dersi öğretim programında yer alan voleybolda tenis servis atma tekniği uygulanmıştır. Araştırmaya üç farklı ilköğretim okullarından 6-7-8. sınıf öğrencilerinden 219 kız-231 erkek öğrenci katılmıştır, öğrencilerden 225 alıştırma yöntemi, 225 gösteri yöntemi olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. İlköğretim okulları 6-7-8. sınıflarda beden eğitimi dersine gren 20 beden eğitimi öğretmeni üzerinde de bu konu ile ilgili bir araştırma yapılmıştır. Gruplar ders esnasında denenmiştir. Alıştırma yöntemi ile ders yapan öğrencilere hataları hataları sözlü olarak anında hatalarım düzeltmeleri için söylenmiş, gösteri yöntemi ile ders yapan öğrenciler kamera videoya kayıt ettirilerek hatalarım düzeltme yöntemi uygulanmıştır. Derslerin sonunda ise“FIVB”tarafından onaylanan uluslar arası oyun kurallarına uygun olarak test yapılmış sayısal değerler alındıktan sonra bilgisayar aracılığı ile analize tabi tutulmuş ve analizde yüzde ve frekans hesabı uygulanmıştır. Voleybolda servis atma tekniği ders sonlarında test edilmiş testler incelendiğinde gösteri yöntemi ile ders yapan öğrenci grubunun alıştırma yöntemi ile eğitim yapan gruba göre ö.sınıf öğrencilerinde % 8,7 daha başarılı oldukları, 7sınıf öğrencilerinde % 8,7 daha başarılı oldukları, 8.sınıf öğrencilerinde % 9,5 daha başarılı oldukları görülmüştür. Beden eğitimi öğretmenleri üzerinde yapılan araştırmada ise ; 2. kademe beden eğitimi dersine giren öğretmenlerin %65'i gösteri yönteminin,%35'i ise alıştırma yönteminin daha etkili olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
vm SUMMARY The aim of this working is examine which methot is more effective examine methot and showing methot that is used in physical education lesson. For that reason, it was done an investigation about students and teachers. Students are difficult for serving volleyball was practiced. 219 grils and 231 boys were added to the investigation from 6 th, 7 th, 8 th classes of different schools. Students were divided in to two groups of exercise methot and showing methot. Investigation was done twenty physical education teachers in Muğla. Groups of students were tried in lesson in the students that are studying examine methot, mistakes that students done, were said and the students were corrected their acts. In the students were working with showing methot, mistakes were recarted to a video and it was watched and wanted them to correct themselves. And of the lesson the students were tasted according to the international vollyball ruler. After getting the numerical result, they were examined in computer and percentage and frekans were practiced on this examine. Serving technicks were tested end of lesson and when this test were examined, that was shown. The students grup who educated whith showing methot more succesfull then the students who educatted with examine methots. In 6 th classes %8,7, In 7 th classes %8,7, In 9 th classes %9,5. In the examine that was done on physical education teachers, that was determined %65 of the teachers said showing methot is more effective.%35 of the teachers said examine methot is more effective.