Dışa açılma sürecinde Türkiye'de teknolojik değişme
Technological change in the process of liberalisation in Turket
  1. Tez No: 137350
  2. Yazar: M. ÖZGÜR YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. FAYSAL GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Teknoloji kavram olarak, günümüzde hemen hemen bütün iktisat kuramlarında etkili bir yere sahiptir. Teknoloji ve değişim kavramları ise neredeyse bir yaşam tarzının temel öğeleri olarak algılanmakta, hayatımızın sürecini iyileştirmek amacı ile sınır tanımamaktadır. Bu yüzden ülkelerin teknolojik gelişmişlik düzeyi ile ekonomik büyüme ve kalkınma düzeyleri arasında yakın ilişkiler mevcuttur. Uluslararası alanda, bir ülkenin etkinlik derecesi sahip olduğu teknoloji temeline dayanmakta, diğer yandan teknolojiyi kullanma ve üretme yeteneği de, sahip olduğu genel niteliklerin bir sonucu olmaktadır. Bu çalışmada teknolojik değişme (gelişme) ve araçlarının dış ticarete (dışa açılma sürecine) etkisi sunulmaktadır. Ayrıca 1980' den günümüze yani Türkiye'de dışa açılma süreci ile birlikte teknolojik gelişme süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is obvious that technology as a concept has a significant vole in almost every aspect of economics institutions. However, the concepts of technology and change is taken into consideration as the foundations of everyday life and has nearly no limits in terms of betterment of life. That's why there is a close correlation between the level of technological improvement and the level of growth and development. On the other hand, effectiveness of a country on international grounds is based on power of its economy. On the other hand, the ability to use and produce are the inevitable results of its basic qualities. This particular study deals with the technological change (development) and its effect on the process of foreign trade. Moreover, together with Turkey's efforts to improve its trade with foreign countries since 1980's and the process of technological changes as well as developments have been studied.