Sanayi işletmelerinde altı-sigma çalışmaları ve bir uygulama
Six-sigma studies in industrial firms and an application
- Tez No: 137364
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Tezimize konu olan altı-sigma metodlan, hem teorik açıdan, hem de deney tasannu tekniği ile uygulama açısından ele alınmıştır. Birinci bölümde çalışmanın teorik yönüne, ikinci bölümünde de ÇİMTAŞ şirketindeki uygulama bulgularına yer verilmiştir. Altı-sigmanın teorik temelleri ve genel çerçevesi kapsamında, operasyonel mükemmellik kavramı, altı-sigma kavramının tanımı, altı-sigma kavramına yakın duran diğer kavramlar ve yöntemler, üretim ve kalite yönteminde uygulanan başlıca iyileştirme teknikleri, altı-sigma süreçlerinin özellikleri ve proses sigma seviyeleri açıklanmaya çalışılmıştır. Devam eden kısımda, üretim süreçlerinde altı-sigma modeli uygulamasının nedenleri, yöntemleri ve amaçlarına yer verilmiştir. Altı-sigma metodolojisi adım adım açıklanmış, kullanılan araçlardan bahsedilmiştir. Son kısımda da altı-sigma modeli uygulamış olan firmaların elde ettikleri kazançlar sıralanmıştır. İkinci bölüm, ÇİMTAŞ şirketindeki altı-sigma çalışmalarından ve elde edilen bulgulardan oluşmaktadır. Uygulamanın gerçekleştirildiği şirketin profilinin tarif edilmesinin ardından, deney tasannu yöntemi ile yapılan iyileştirilmeler iki basamaklı olarak izah edilmiştir. İlk aşamada optimal boya parametreleri belirlenerek iyileştirmeler yapılmış, ikinci aşamada da granül tane büyüklüğünün homojen hale getirilmesi amacıyla kumlama ünitesi incelenmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Six-sigma methods, which are the subjects of this thesis, are examined both in theoretical and practical ways. Theoretical parts are included in first chapter, while the practicals are explained in the second chapter. First section, theoretical principles and general view of six-sigma, gives an introduction to terminology, operational perfection concept, six-sigma description, other concepts and methods that are close to six-sigma, main improvement tecniques in manufacturing and quality fields, proses spesifications and six-sigma levels. In following section, needs and purposes for applications of six-sigma models in manufacturing processes are included. Six-sigma methodology and main tools are covered step by step. Gain and profits, of the firms that carries out six-sigma applications are listed in the last section. In second chapter, six-sigma applications in ÇIMTAŞ and results are shown. After the presentation of company profile, improvements that are performed in according to design of experiments method are described in two steps. First step contains the determination of optimal paint parameters.This is followed by the homogenizing the granule particle sizes of sanding. vııı