İmalat işletmelerinde altı sigma uygulama gerekliliği: Alt yapının oluşturulması için öneriler ve bir uygulama
The need to implement the six sigma applications in manufacturing enterprises: Proposals for the formation of infrastructure and a sample case
  1. Tez No: 187783
  2. Yazar: BERNA MADENLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY COŞKUN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
MALAT ŞLETMELER NDE ALTI S GMA UYGULAMA GEREKL L Ğ :ALT YAPININ OLUŞTURULMASI Ç N ÖNER LER VE B R UYGULAMA( Yüksek Lisans Tezi )Berna MADENLULUDAĞ ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜBURSA 2006ÖZET( ABSTRACT )Sanayi devriminin başlaması ile ortaya çıkan rekabet kavramı; 1960'dan itibaren süreklideğişen piyasa ortamında giderek daha da önem kazanmış, rekabet karşısında ayaktadurabilen kuruluşlar var olmayı başarmışlardır. ?Değişmeyen tek şey değişimdir?mantığı ile yoğun rekabete direnmek, dinamik piyasa koşullarında yaşayabilmek içinçeşitli stratejiler oluşturulmuş, yöntemler denenmiş, yeni teknikler uygulanmıştır.1980'li yıllarda ortaya çıkan ve 2000'li yıllara gelindiğinde şimdiye kadar geliştirilen enönemli yöntemler arasında yerini alan Altı Sigma, müşteriye odaklanarak sıfır hatayıhedefleyen bir yaklaşım olarak benimsenmektedir. Doğru olarak uygulandığında çokönemli kazançlar yaratan Altı Sigma yaklaşımı bir milyon üründe/ üretimde sadece3,4'lük hataya olanak tanıyarak, kuruluşların iddialı bir hedefi yakalamalarına yardımcıolur. Bu çalışma ile, Altı Sigma Yaklaşımını yeni tanıyan ve kendi organizasyonlarındauygulamak isteyen kuruluşlara; nereden başlanması gerektiği, nasıl bir alt yapıoluşturulması gerektiği ve nasıl uygulanacağı konusunda yardımcı olmakamaçlanmaktadır. Çalışma 3 bölümden oluşmakta olup; birinci bölümde Altı SigmaYaklaşımı tanımı, amacı, ve yararları gibi genel çerçeveleri ile ele alınmıştır. Altı Sigmayaklaşımının uygulanma gerekliliğinin detaylı olarak ele alındığı ikinci bölümde, altyapının oluşturulması için sağlanması gereken koşullar üzerinde durulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümü, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve bu yaklaşımı ilkdefa organizasyonuna uyarlamaya çalışan bir kuruluşun uygulamasını içermektedir.Anahtar Kelimeler :Altı Sigma Yaklaşımı, Kalite yileştirme Yöntemi, Süreç yileştirmeiii
Özet (Çeviri)
THE NEED TO IMPLEMENT THE SIX SIGMA APPLICATIONS INMANUFACTURING ENTERPRISES : PROPOSALS FOR THE FORMATIONOF INFRASTRUCTURE AND A SAMPLE CASE(Master?s Thesis)Berna MADENLULUDAĞ UNIVERSITYINSTITUTE OF SOCIAL SCIENCESBURSA 2006ABSTRACTDue to constantly changing market environment, the concept of competition that startedwith the Industrial Revolution, has become increasingly more important since the1960?s. Those organisations that have been successful in standing up againstcompetition have survived. Resisting intense competition with the approach ?The onlything that does not change is change? has led to developing varieties of strategies,methods, and new techniques in order to survive amidst dynamic market conditions.The Six Sigma, first developed in the 1980?s, has become one of the most importantmethods by the year 2000, as an approach that aims at zero error by being customerfocussed. When implemented correctly, the Six Sigma creates very important gains andhelps organisations meet agressive targets that recognise 3.4% error in one millionproducts / productions.This study aims to help organisations newly aquainted with the Six Sigma and wish toimplement it in their organisations, with issues such as where they should start, whatkind of infrastructure needs to be provided, and how the Six Sigma is to beimplemented.The study comprises 3 sections: Part One, in a general framework, defines the SixSigma Approach, its goals and benefits. In Part Two where the need for theimplementation of the Six Sigma Approach is taken up in detail, the focus is on thepertinent infrastructure conditions that need to be met. Part Three takes up the case ofan automotive company that has adapted this approach for the first time in theirorganisation.Key wordsThe Six Sigma Approach, Quality Improvement Method, Process Improvementiii