Altı sigma ve işletmelerin Altı Sigma'dan kaçınma sebepleri
Six sigma and the reasons of businesses to avoid from Six Sigma
- Tez No: 323507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küreselleşme kavramının, ekonomi ve pazarlama alanlarında da hızla etkin hale geldiği son yıllarda, dünya genelinin tıpkı bir semt pazarı gibi düşünüldüğüne tanık olmaktayız. Semtimizdeki pazara gitmekten belki daha kolay alışveriş imkânlarına sahip durumdayız. Bilgisayarımız aracılığı ile yerimizden kalkmadan ulaşabildiğimiz bu yeni pazarlar, mal çeşitliliği bakımından da oldukça zengindir. Bu durum tüketicilerin mutlak kalite isteklerini artırmakta daha fazla seçici ve daha fazla titiz davranmalarına sebep olmaktadır. Diğer taraftan, firmalar bu büyük pazarda ayakta durabilmek ve gelir elde edebilmek mecburiyetindedirler. Bunu başaran firmalar, müşteri memnuniyeti kavramını tam olarak anlayabilen firmalardır.İşte bu noktada devreye giren Altı Sigma Metodolojisi, hata oranlarını azaltan, kalitesizliği ve maliyetleri düşüren, müşteri memnuniyetini ve buna bağlı olarak ta pazar payını artıran bir felsefedir.Altı Sigma Felsefesini tanıtarak başladığımız bu çalışmada, Altı Sigma Metodolojisinin uygulama gerekliliği, bu felsefenin kullanılması halindeki yararlardan bahsedilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Konu ile ilgili olarak, Kayseri ve Sivas Organize Sanayi Bölgelerinde üretim yapan firmalara, bir anket çalışması uygulanmıştır. Yapılan anket çalışması sonucu elde edilen verilerden, üretim yapan firmaların Altı Sigma Kavramı hakkındaki farkındalıkları, bilgi düzeyleri, bu felsefeyi uygulamaya hazır olup olmadıkları ve firmaların bu uygulamadan neden kaçındıkları, sorularına cevap aranmaktadır. Yapılan analizler sonucu elde edilen verilerden, bazı dikkat çekici olanlar şunlardır. Katılımcı firmaların, büyük oranda, bir kalite yönetim sistemine sahip olduğu bunun yanı sıra Altı Sigma süreç uygulamasına sahip olmadıkları görülmektedir. Bir diğer bulgu ise, katılımcı firmaların, işletme kaynakları ve fiziki şartları yeterli olmasına rağmen, Altı Sigma süreç uygulamasından kaçınmalarıdır. Altı Sigma felsefesi hakkındaki bilgi eksikliğinin, katılımcı firmaları bu yönde olumsuz etkilediği gerçeği ise, yaptığımız araştırmadan elde edilen bir diğer önemli sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization has activated the economics and marketing in recent years and we have witnessed that the world can be considered as neighborhood market. We have now even easier shopping oppurtunities than going to the local market. We are able to reach these new markets through our computers without getting up from our seats, are very rich in the variety of goods. This situation increases the consumers' demands on absolute quality and leads to behave more selective and more rigorous. On the other hand, the firms are obliged to survive and obtain income on this huge market. Companies to do so, firms can understand fully the concept of customer satisfaction. At this point Six Sigma Methodology is a philosophy which reduces the error rates, lack of quality and reduces the costs, improves customer satisfaction and therefore increases the market share based on these.We started introducing the philosophy of Six Sigma in this study and then application necessity of Six Sigma Methodology is mentioned by explaining the benefits of using this philosophy. On the subject, Kayseri and Sivas Organized Industrial Zones manufacturing firms, a questionnaire survey was used. The data obtained from the survey result, manufacturing companies about the concept of Six Sigma awareness, knowledge levels, whether they were ready to implement this philosophy, and why companies refrain from this practice, sought answers to the questions.The data obtained as a result of the analysis, some remarkable ones are as follows. Participating companies, largely, to have a quality management system, as well as the implementation of Six Sigma process is they do not have. A further finding is that the participating firms, business resources, and adequate physical conditions, although avoiding the application of Six Sigma process Lack of information about the Six Sigma philosophy of the participating companies is the fact that an adverse effect in this direction, our research is another important result obtained.