Askeri organizasyonlarda insan kaynakları performans değerlemesi
Evaluatin of performance in human reource managemenet in military organizations
  1. Tez No: 137383
  2. Yazar: FARUK SARIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
V ÖZET Soğuk savaş sonrası dönemde Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler bölgemizi dünyanın en riskli bölgesi haline getirmiştir. Türkiye'nin sahip olduğu jeopolitik konumu, tarihi geçmişi ve komşuları ile olan ilişkileri, bağımsızlığı, bütünlüğü ve güvenliği güçlü ve modern bir ordunun istihdamını zorunlu kılmaktadır. Güçlü ve modern bir orduyu idame ettirmek ve savaşta kazanan taraf olmanın tek yolu“Herşeyin en iyisini”yapmaktır. Günümüzde tüm dünyada ülkeler birbirleriyle global bir sıcak çatışma ortamına sokulmaya çalışılmaktadır. Yakından takip edilebilen düzenli ordu savaşları yaşanmaktadır. Böyle bir ortamda ülkemiz ve diğer devletler için çağa ayak uydurabilen diğer devletlerin ordularıyla rekabet edebilecek güçlü ve modern ordular zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Günümüz insan kaynaklan yönetimi performans değerlemesinde, bireysel performans ön plana çıkmaktadır. Bireyin performansı örgütün performansım temsil etmektedir. Performans değerlendirme sisteminin başarısı, Türk Silahlı Kuvvetleri' nin başarısında büyük bir rol oynayacaktır. Çalışmanın birinci bölümde insan kaynaklan yönetimi ve performans konulan incelenmiştir. Performans değerleme yöntemleriyle, performans değerlemede yapılan hatalar anlatılmıştır. ikinci bölümde, askeri organizasyonlarda insan kaynaklan başlığı altında personel temin kaynaklan, eğitim ve yetiştirme konulanyla subay ve astsubaylann sicil belgelerinin düzenlenmesi ve terfi sistemi konulan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde halen uygulanmakta olan performans değerleme sisteminin özellikleri yer almıştır. Burada 1 Aralık 1998 tarihli subay ve astsubay sicil yönetmelikleri anlatılmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde performans değerleme sisteminin özelliklerine değinilmiştir.VI Bölümün sonunda ise bir askeri organizasyonda uygulanan mevcut performans değerleme sisteminin aksayan yönlerinin tespit edilmesi amacıyla uygulanan anket uygulaması ve sonuçlan yer almıştır. Dördüncü bölümde değerlendirme ve sonuca yer verilmiştir. Anket uygulaması sonucunda personelin sistem hakkındaki düşünceleri göz önüne alınarak mevcut performans değerleme sistemine yönelik öneriler yer almıştır. Öneriler dahilinde subay ve astsubayların değerlendirme kriterleri açıklanarak tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT The devolopments after the cold war term in Balkan's, Kafkas' s and Middle East, take our region to the first place among risk-valued regions. Becuse of Turkey's jeopolitical position, historical background,independence, integrity and importance of security forced Turkey to have a modern army, if we want to perpetue a strong and modern army and win any war, there is only one way which is“always to do the best”. Nowadays there is a high tension among the countries all over the world. There are wars which can be pursued very closely In this environment, to have a strong and a modern army, is the only way to competewith other armed forces. This situation is valid for us and for the other counteries. In today's evaluation of performance in Human Resource Management ( HRM ), individual performance is in the most important place, individual performance represents the organisational performance. The success of the performance evaluation system will play a big part for Turkish Armed Forces success in the future. In the first section, management of human resources and their performance is inspected. The kinds of evaluating performans and the mistakes which might be usually made are inspected. In the second section, below the topic of“human resources in military organisations”,“personel resources”,“education and training systems”,“promotion systems for officers and non-commisiones officers”are taken up. In the third section the functions of the performance evaluating system which is now in course in Turkish military forces are related. Also the results of the test for performance evaluating system which practiced in a military organization and there are the malfunctions of the system in course and the ways of how to moderating these mal functions are related. In the forth section, conclution and evaluation of the paper are related. By the end of the test within the view of the personel those take into noticed, some proportions for the performance evaluating system in course are related. The lecture is finished by the explanations of the evaluating standarts of officers and non commissioned officers.